PolskaKoronawirus nie daje za wygraną. A w Polsce pojawił się niebezpieczny trend. "Krytyka szczepionek przez Kościół"

Koronawirus nie daje za wygraną. A w Polsce pojawił się niebezpieczny trend. "Krytyka szczepionek przez Kościół"

- Najpierw zadziałał strach przed doniesieniami o zakrzepicy, potem była krytyka szczepionek przez nasz Kościół. Kiedy dziś pytam seniora, czy zamierza się szczepić, słyszę "ja i tak nie wychodzę z domu" - mówi Wirtualnej Polsce dr Tomasz Zieliński, który prowadzi dwa gminne punkty szczepień w województwie lubelskim.

Kolejki do punktów szczepień to tylko część rzeczywistości. 19 mln dorosłych Polaków nie zrobiło nic, aby się zaszczepić
Kolejki do punktów szczepień to tylko część rzeczywistości. 19 mln dorosłych Polaków nie zrobiło nic, aby się zaszczepić
Źródło zdjęć: © Getty Images | Omar Marques
Tomasz Molga

11.05.2021 07:08

Eksperci potwierdzają, że niezbędna jest specjalna kampania i mobilizacja lekarzy, aby dotrzeć do grupy Polaków, która właśnie przestała się szczepić. Chodzi o najstarszych seniorów w wieku ponad 80 lat. Zaszczepiło się 57 procent z nich. Pozostali albo nie zamierzają tego zrobić, albo mają problem z uzyskaniem rejestracji.

Zjawisko potwierdzają dane Europejskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom. W minionym tygodniu seniorzy stanowili już mniej niż jeden procent szczepionych osób. Ten trend wychwycił Krzysztof Pstrągowski, nauczyciel informatyki z warszawskiego liceum, który analizuje przebieg akcji szczepień w Polsce.

Tymczasem śmiertelność na COVID-19 wśród pacjentów w wieku osób powyżej 80 lat sięga 22 procent, a wśród 70-latków 15 proc. Dodajmy, że Irlandia, Hiszpania i Dania zaszczepiły wszystkich swoich 80-latków. Polska jest na 20. miejscu zestawienia szczepień w tej grupie wiekowej (dane: ECDC). Europejskimi liderami (4. miejsce) jesteśmy w rankingu szczepień osób w wieku 25-49 lat.

Entuzjazm najstarszych seniorów do szczepień spadł w połowie kwietnia. Czy miało na to wpływ stanowisko polskich biskupów o tym, że "technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson & Johnson budzi poważny sprzeciw moralny"?

- Sądzę, że wiele czynników mogło złożyć się na taki wynik. Najpierw był to strach przed doniesieniami mediów o zakrzepicy. Potem była krytyka szczepionek przez nasz Kościół. Wielu seniorów nie odróżnia tych produktów, usłyszeli, że jakieś szczepionki są złe - komentuje dr Tomasz Zieliński wiceprezes organizacji lekarzy Porozumienie Zielonogórskie. Prowadzi dwa gminne punkty szczepień w województwie lubelskim.

- Część pacjentów, która się nie zaszczepiła to osoby samotne i mające problem z obsługą telefonu komórkowego. Jeśli ktoś im nie pomoże, nie zarejestrują się na szczepienie. Kiedy pytam osoby starsze o szczepienie, często słyszę w odpowiedzi "ja nie wychodzę z domu, niech się dzieje, co chce" - dodaje dr Zieliński.

Podkreśla, że lekarzom w lokalnych przychodniach przydałaby się stworzona przez Centrum eZdrowia baza danych o niezarejestrowanych seniorach.

"Uruchomiliśmy już możliwość generowania przez lekarzy POZ list osób niezaszczepionych na swoich listach w wieku 60+. Lekarze rodzinni mają już narzędzie wskazujące pacjentów, których wątpliwości bądź niedogodności trzeba rozwiązywać. Przed nami także kampania profrekwencyjna" - zapewnił w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Napisał tak na Twitterze w odpowiedzi na alarmujący wpis prof. Wojciech Szczeklika z Krakowa, że potrzebny jest plan na dotarcie do niezaszczepionych seniorów.

Ministerstwo zaangażuje sportowców, youtuberów, blogerów

Minister Michał Dworczyk, rządowy pełnomocnik ds. szczepień 10 maja podał informacje o liczbie osób zarejestrowanych na szczepienia. Dane te również nie napawają optymizmem.

31 mln osób to populacja dorosłych, którzy już teraz mogą się zaszczepić przeciwko COVID-19. 11,6 mln to liczba osób zarejestrowanych już w systemie szczepień. Oznacza to, że zostali zaszczepieni (10,2 mln osób) lub mają wyznaczony termin zabiegu (czeka 1,4 mln).

Problem w tym, że 19 mln osób nie zarejestrowało się na szczepienie, chociaż wszyscy mają już wystawione skierowania. Mogą to zrobić w każdej chwili przez telefon, internet, albo w lokalnej przychodni.

Jak poinformował Dworczyk, w połowie maja uruchomiona zostanie kampania zachęcająca do szczepień. Udział w niej wezmą znani sportowcy, youtuberzy i blogerzy. Kampania ma odbywać się zarówno za pośrednictwem mediów tradycyjnych, jak i social mediów, tak by osiągnęła możliwie największy zasięg.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2327)