Trwa ładowanie...

Koronawirus. Odmrażanie gospodarki. Kiedy kolejny etap?

Od 20 kwietnia rząd powoli znosi niektóre ograniczenia, związane z pandemią koronawirusa. Kolejne etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19 politycy nazywają „nową normalnością”. Jakie obostrzenia zostaną zniesione w najbliższym czasie?

Koronawirus. Odmrażanie gospodarki. Kiedy kolejny etap?Źródło: Pixabay
djopezk
djopezk

Etapy odmrażania gospodarki. Dwa już mamy za sobą

Pierwszy etap odmrażania polskiej gospodarki rozpoczął się 20 kwietnia 2020. Od tej pory Polacy mogą swobodnie poruszać się, spacerować po lasach i parkach, a młodzież powyżej 13. roku życia, która wcześniej nie mogła wyjść z domu bez opieki osoby dorosłej, teraz może to zrobić sama. Pierwszy etap odmrażania gospodarki pozwolił też na zwiększenie liczby klientów w sklepach oraz wiernych w kościołach – jest ona teraz uzależniona od powierzchni danego obiektu.

Drugi etap odmrażania gospodarki rozpoczął się dwa tygodnie po pierwszym, 4 maja. Umożliwiono wtedy otwarcie hoteli, pensjonatów i innych miejsc noclegowych. Otwarte są też galerie i centra handlowe, ale w ograniczonym zakresie. Od 6 maja wznowiono także opiekę nad dziećmi w żłobkach i przedszkolach, chociaż nie wszystkie placówki zostały ponownie otwarte – decyzję rząd pozostawił samorządowcom.

Luzowanie obostrzeń. Jaki będzie trzeci etap odmrażania gospodarki?

W trzecim etapie odmrażania gospodarki ponownie mają zacząć działać zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne. Możliwe, że również będzie można już zjeść posiłek w restauracji i wziąć udział w niewielkim wydarzeniu sportowym. Uruchomienie trzeciego etapu nie nastąpi jednak wcześniej niż 14 dni po uruchomieniu drugiego. Zachowanie tego odstępu między kolejnymi etapami luzowania obostrzeń wynika z faktu, że właśnie do dwóch tygodni po zakażeniu koronawirusem SARS Cov-2 może rozwinąć się choroba COVID-19.

W poniedziałek 11 maja nie rozpocznie się zatem trzeci etap odmrażania gospodarki. Kolejne luzowanie obostrzeń będzie możliwe najprawdopodobniej dopiero od 18 maja.

djopezk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djopezk
Więcej tematów