Koronawirus. Nowe badania dotyczące targu w Wuhan w Chinach. To nie wina zwierząt

Chiny. Koronawirusa "przyniósł" na targ w Wuhan zarażony człowiek. SARS-CoV-2 nie przeniósł się z dzikich zwierząt na ludzi, ale z człowieka na człowieka. Zespół biologów podważa dotychczasową teorię o pochodzeniu koronawirusa.

Koronawirus. Nowe badania dotyczące targu w Wuhan w Chinach. To nie wina zwierząt
Źródło zdjęć: © Getty Images
Anna Piątkowska-Borek

18.05.2020 10:55

Chiny. Koronawirus pojawił się na targu w Wuhan, ale nie przeniósł się ze zwierząt na ludzi

Naukowcy podważają teorię, że koronawirus SARS-CoV-2 przeniósł się z dzikich zwierząt, sprzedawanych na targu w Wuhan, na ludzi. Porównali próbki genetyczne pochodzące od pacjentów chorujących na COVID-19 z próbkami z 2002 roku, z czasów epidemii SARS. Yujia Alina Chan i Benjamin Deverman z Broad Institute oraz Shing Hei Zhan z University of British Columbia dostrzegli związek nowego koronawirusa z wirusem SARS-CoV, ale w fazie z 2003 roku. Jak stwierdzili, nowy koronawirus SARS-CoV-2 pojawił się od razu w bardzo zaraźliwej formie, która właściwie od razu mogła przenosić się pomiędzy ludźmi.

W związku z tym teoria o tym, że pandemia koronawirusa rozpoczęła się po przeniesieniu wirusa z dzikich zwierząt na ludzi na targu w Wuhan, może rzeczywiście okazać się nieprawdziwa. Najnowsze badania biologów pokazują, że wirus pojawił się w Chinach na targu w Wuhan po tym, jak znalazł się tam zarażony wcześniej człowiek.

Koronawirus, który pojawił się w Wuhan w Chinach, był już "wstępnie przystosowany do przenoszenia się między ludźmi"

To może potwierdzać teorię, że nie mógł przenieść się między gatunkami na targu w Wuhan. Według biologów "publicznie dostępne dane genetyczne nie wskazują na przenoszenie wirusa między gatunkami na targu". Koronawirusa na targ w Chinach musiał więc sprowadzić człowiek.

Chiny. Koronawirus "mógł być przystosowany do ludzi" w laboratorium w Wuhan

Biolodzy nie wykluczają, że koronawirus mógł zostać zmodyfikowany wcześniej w laboratorium w Wuhan w Chinach. "Należy wziąć pod uwagę możliwość, że niemodyfikowany genetycznie prekursor mógł zostać przystosowany do ludzi podczas badań w laboratorium" - twierdza badacze.

Zobacz także
Komentarze (37)