Trwa ładowanie...

Koronawirus. NFZ: nie wyjeżdżajcie do sanatoriów!

Nawet jeśli macie skierowanie do sanatorium, to nie jedźcie tam, a kolejka Wam nie przepadnie - tak odpowiada Narodowy Fundusz Zdrowia na najczęściej zadawane pytanie. Codziennie odbiera tysiące telefonów w tej sprawie od zdezorientowanych pacjentów.

Share
Koronawirus. NFZ: nie wyjeżdżajcie do sanatoriów!Źródło: East News
ds7yeme

Od 14 marca wszystkie uzdrowiska w Polsce zawiesiły działalność. Mimo to wciąż przebywa tam wiele osób, a kolejne czekają na wyjazd ze skierowaniami w kieszeni. Sanatoria nie zostały zamknięte, gdyż kluczowane jest ograniczenie napływu nowych pensjonariuszy - tłumaczy NFZ. Osoby, które rozpoczęły pobyt przez tym terminem, mają prawo skorzystać z tego świadczenia w pełnym wymiarze.

Jednak mimo tych wyjaśnień, wiele osób ma wciąż wątpliwości i dzwoni w tej sprawie na specjalnie uruchomioną przez NFZ infolinię w związku z zagrożeniem koronawirusem. Na swoich stronach internetowych publikuje też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Najważniejszą kwestią jest to, co zrobić, jeśli ma się skierowanie do sanatorium: czy jechać, a jeśli się tego nie zrobi, to czy przepadnie kolejka? Nie - odpowiada NFZ, do sanatoriów nie wolno wyjeżdżać, a skierowanie należy odesłać do oddziału NFZ, który je wystawił. Kolejka nie przepada, a wyjazd odbędzie się w najbliższym możliwym terminie po unormowaniu sytuacji z epidemią spowodowaną koronawirusem.

ds7yeme

Druga rzecz, która niepokoi osoby już przebywające w uzdrowiskach, to czy przerwać kurację, a jeśli to zrobią, czy będzie można ją dokończyć później? NFZ nie ma tu dobrych wiadomości dla kuracjuszy: wyjazd z sanatorium oznacza po prostu koniec leczenia. Nie ma możliwości dokończenia turnusu później, nie można też następnie ubiegać się o wyjazd na leczenie poza kolejnością.

A co z odpłatnością za niedokończony turnus? To zależy od regulaminu konkretnego uzdrowiska i tego, jakie są jego postanowienia w przypadku przerwania pobytu i wcześniejszego wyjazdu. NFZ radzi, że zawsze można poprosić o anulowanie dodatkowych opłat, ale decyzja w tej sprawie zależy już od władz konkretnego sanatorium. Również do dyrekcji lecznicy zależy zamknięcie lub nie basenów w danym obiekcie, o co też często pytają NFZ osoby będące w sanatoriach.

To tylko kilka informacji w odpowiedzi na najczęściej zadawane pytanie. W przypadku jakichkolwiek innych wątpliwości należy dzwonić na całodobową, bezpłatną infolinię NFZ pod numerem 800 190 590.

ds7yeme

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Krytyczne słowa pod adresem prezydenta Andrzeja Dudy. "Udaje, że w jego kompetencjach leży walka z koronawirusem"

ds7yeme
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ds7yeme
ds7yeme
Więcej tematów