Trwa ładowanie...
duuwdxe

Koronawirus. NFZ: nie wyjeżdżajcie do sanatoriów!

Nawet jeśli macie skierowanie do sanatorium, to nie jedźcie tam, a kolejka Wam nie przepadnie - tak odpowiada Narodowy Fundusz Zdrowia na najczęściej zadawane pytanie. Codziennie odbiera tysiące telefonów w tej sprawie od zdezorientowanych pacjentów.
Share
NFZ informuje, żeby nie wyjeżdżać do sanatoriów, co nie powoduje niebezpieczeństwa utraty kolejki
NFZ informuje, żeby nie wyjeżdżać do sanatoriów, co nie powoduje niebezpieczeństwa utraty kolejkiŹródło: East News
duuwdxe

Od 14 marca wszystkie uzdrowiska w Polsce zawiesiły działalność. Mimo to wciąż przebywa tam wiele osób, a kolejne czekają na wyjazd ze skierowaniami w kieszeni. Sanatoria nie zostały zamknięte, gdyż kluczowane jest ograniczenie napływu nowych pensjonariuszy - tłumaczy NFZ. Osoby, które rozpoczęły pobyt przez tym terminem, mają prawo skorzystać z tego świadczenia w pełnym wymiarze.

Jednak mimo tych wyjaśnień, wiele osób ma wciąż wątpliwości i dzwoni w tej sprawie na specjalnie uruchomioną przez NFZ infolinię w związku z zagrożeniem koronawirusem. Na swoich stronach internetowych publikuje też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Najważniejszą kwestią jest to, co zrobić, jeśli ma się skierowanie do sanatorium: czy jechać, a jeśli się tego nie zrobi, to czy przepadnie kolejka? Nie - odpowiada NFZ, do sanatoriów nie wolno wyjeżdżać, a skierowanie należy odesłać do oddziału NFZ, który je wystawił. Kolejka nie przepada, a wyjazd odbędzie się w najbliższym możliwym terminie po unormowaniu sytuacji z epidemią spowodowaną koronawirusem.

duuwdxe

Druga rzecz, która niepokoi osoby już przebywające w uzdrowiskach, to czy przerwać kurację, a jeśli to zrobią, czy będzie można ją dokończyć później? NFZ nie ma tu dobrych wiadomości dla kuracjuszy: wyjazd z sanatorium oznacza po prostu koniec leczenia. Nie ma możliwości dokończenia turnusu później, nie można też następnie ubiegać się o wyjazd na leczenie poza kolejnością.

A co z odpłatnością za niedokończony turnus? To zależy od regulaminu konkretnego uzdrowiska i tego, jakie są jego postanowienia w przypadku przerwania pobytu i wcześniejszego wyjazdu. NFZ radzi, że zawsze można poprosić o anulowanie dodatkowych opłat, ale decyzja w tej sprawie zależy już od władz konkretnego sanatorium. Również do dyrekcji lecznicy zależy zamknięcie lub nie basenów w danym obiekcie, o co też często pytają NFZ osoby będące w sanatoriach.

To tylko kilka informacji w odpowiedzi na najczęściej zadawane pytanie. W przypadku jakichkolwiek innych wątpliwości należy dzwonić na całodobową, bezpłatną infolinię NFZ pod numerem 800 190 590.

duuwdxe

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Krytyczne słowa pod adresem prezydenta Andrzeja Dudy. "Udaje, że w jego kompetencjach leży walka z koronawirusem"

duuwdxe

Podziel się opinią

Share
duuwdxe
duuwdxe
Więcej tematów