Trwa ładowanie...
d1yroej

Koronawirus na świecie. Unia Europejska zamyka granice na 30 dni

Przywódcy Unii Europejskiej zgodzili się na zamknięcie granic zewnętrznych na 30 dni. - Kraje Unii mają wprowadzać ograniczenia w podróży do UE natychmiastowo - poinformowała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Unia Europejska zamyka granice zewnętrzne UE na 30 dni
Unia Europejska zamyka granice zewnętrzne UE na 30 dni (PAP, Fot: EPA/GUILLAUME HORCAJUELO)
d1yroej

- By ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa , uzgodniliśmy wzmocnienie naszych zewnętrznych granic poprzez wprowadzenie tymczasowych ograniczeń w podróżowaniu do Unii Europejskiej przez 30 dni - poinformował szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Decyzję o zamknięciu granic podjęli we wtorek podczas wideokonferencji przywódcy 27 krajów UE. Tym samym przystali oni na propozycję Komisji Europejskiej, o której informowała w poniedziałek szefowa KE.

Zobacz także: Koronawirus. UE rozważa zamknięcie granic

d1yroej

Granice mają być zamknięte na 30 dni, z możliwością przedłużenia. Ograniczenia w podróżach mają dotyczyć tylko cudzoziemców.

Zakaz wjazdu na teren Wspólnoty nie obejmuje członków rodzin Europejczyków, osób z kartami stałego pobytu w UE, lekarzy i naukowców.

Zakazem wjazdu nie będą także objęci kierowcy przewożący towary.

Koronawirus w UE. Szefowa KE: wrogiem jest wirus

Szef Rady Europejskiej poinformował, że szefowie rządów poparli w tej sprawie wytyczne zaproponowane przez KE, dotyczące m.in. stworzenia specjalnych korytarzy transportowych dla dostaw towarów, ale także umożliwiające obywatelom UE powrót do domu tranzytem przez inne unijne państwa.

d1yroej

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Rząd przywraca granice z państwami UE i zamyka je dla cudzoziemców

- Musimy zapewnić przejazd dla leków, żywności i innych dóbr, a nasi obywatele muszą być w stanie przedostać się do swoich krajów - mówił Michel.

Ursula von der Layen poinformowała, że zewnętrzne granice mają zaostać przywrócone "natychmiastowo".

- Kraje członkowskie zdecydowanie to poparły. Teraz do nich należy implementacja. Powiedziały, że natychmiastowo to wprowadzą. To dobrze, że mamy jednomyślne i wspólne podejście - stwierdziła szefowa KE. - Wrogiem jest wirus i teraz musimy zrobić wszystko, żeby chronić naszych obywateli i nasze gospodarki - powiedział von der Layen.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Źródło: bbc.com

d1yroej

Podziel się opinią

Share

d1yroej

d1yroej
Więcej tematów