"Koronawirus może wymknąć się spod kontroli". Niepokojące doniesienia zespołu PAN
Koronawirus. Niepokojące informacje przekazuje zespół PAN ds. COVID-19. Według naukowców w najbliższych latach nie wrócimy do sytuacji sprzed pojawienia się wirusa. Ostrzegają, że groźba wymknięcia się wirusa spod kontroli jest realna.
Koronawirus w Polsce znów nabrał tempa. Mamy już trzecią falę pandemii. We wtorek ukazało się kolejne, dwunaste stanowisko interdyscyplinarnego zespołu doradczego Polskiej Akademii Nauk ds. COVID-19. Informacje przekazane przez naukowców mogą zaniepokoić.
Koronawirus w Polsce. Stanowisko zespołu PAN ds. COVID-19
"Zamiast wyczekiwać końca pandemii, musimy wszyscy szukać sposobów życia z wirusem. Nie powinny to być wprowadzane cyklicznie i nieprzewidywalne restrykcje, które rujnują gospodarkę, edukację i życie społeczne, lecz raczej tworzenie nowych norm społecznych związanych z ograniczaniem możliwości szerzenia się zakażeń" – czytamy w stanowisku naukowców.
Według ekspertów nie możemy się spodziewać w najbliższych latach całkowitego powrotu do sytuacji sprzed pojawienia się COVID-19. Podkreślają, że do tego powrotu konieczny jest sukces programu szczepień przeciw COVID-19 na poziomie lokalnym, krajowym i na globalnym.
Naukowcy zaznaczają, że jednym z kluczowych aspektów, które będą kształtować przebieg pandemii, jest pojawianie się nowych wariantów wirusa. "Łatwiejsze szerzenie się wirusa oraz prawdopodobnie jego większa zjadliwość to zła wiadomość. Oznacza ona, że przy takich samych restrykcjach będzie więcej zachorowań, większe zapotrzebowanie na opiekę szpitalną i większa umieralność" - czytamy.
W komunikacie dodano także, że według wcześniejszych doświadczeń z koronawirusami z czasem odporność uzyskana w sposób naturalny lub dzięki szczepieniu spada. To oznacza, że szczepienia trzeba będzie powtarzać.
Koronawirus w Polsce. Izolacja zostanie z nami dłużej?
Eksperci PAN zaznaczyli, że zasady społecznego dystansowania się pozostaną z nami na dłużej, ponadto trzeba będzie wymyślić takie ich formy, by spełniały wymogi przeciwepidemiczne, ale zarazem umożliwiały nam w miarę normalne funkcjonowanie.
"Długo jeszcze będziemy musieli przestrzegać izolacji w przypadku nawet łagodnych objawów zakażenia, poddawać się testowaniu czy kwarantannie, jeśli okaże się to wskazane" - stwierdzili.