Trwa ładowanie...
d3ga3oh

Koronawirus. Drastyczny wzrost zakażeń. Rzecznik MZ wyjaśnia

Koronawirus w Polsce niepokojąco się rozpędza. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnym rekordzie zakażeń i zgonów w ciągu doby. Rzecznik resortu powiedział, że najgorzej jest w dużych miastach. - Jutro wynik też będzie wysoki - zapowiedział. Mówił o nowych obostrzeniach i kolejnych powiatach w czerwonej strefie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus. Kolejny rekord zakażeń
Koronawirus. Kolejny rekord zakażeń (PAP, Fot: Leszek Szymański)
d3ga3oh

- Wykonaliśmy blisko 44 tys. testów. To nie jest graniczna możliwość polskiego testowania. Możemy wykonać ponad 70 tysięcy testów dobowo. Jak widzimy po dzisiejszych wynikach dość niepokojąco rozwija się koronawirus w dwóch województwach. Na te wyniki miały wpływ same stolice tych województw - powiedział na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Teraz duże miasta rzutują na ten wysoki wynik. 720 nowych zakażeń jest w samej Warszawie - dodał.

Zapowiedział, że jutrzejszy wynik też będzie wysoki. - Na dobowe statystyki wpływa duża liczba osób kierowanych na wymazy z POZ. Ostatniej doby skierowano 24 tys. pacjentów. Około 50 proc. z nich wykonuje te testy w pierwszej dobie, a trafność skierowań często wynosi ok. 60 proc. - powiedział Andrusiewicz.

d3ga3oh

Koronawirus w Polsce. Czerwone strefy w dużych miastach?

Przyznał także, że zostaną ogłoszone nowe obostrzenia i kolejne powiaty znajdą się w strefie czerwonej. Prawdopodobnie w tych strefach znajdą się właśnie stolice województw.

- Zmierzamy w kierunku ogłoszenia ponad 100 powiatów jako stref czerwonych. Będzie w nich dość dużo miast - przyznał.

Koronawirus. Podejrzewasz zakażenie? Oto porady Wirtualna Polska
Koronawirus. Podejrzewasz zakażenie? Oto porady (Wirtualna Polska)

- Zdecydowaliśmy o wydaniu wojewodom 9600 pulsoksymetrów do mierzenia saturacji. Wojewodowie będą teraz rozdawać je tam, gdzie ich potrzeba, by proces diagnostyczny przebiegał sprawnie - mówił rzecznik resortu.

d3ga3oh

Andrusiewicz mówił także, że w ubiegłym tygodniu zdecydowano o wydaniu 304 respiratorów dla szpitali II i III poziomu, w tym tygodniu natomiast zdecydowano o wydaniu 394 respiratorów dla szpitali I poziomu. Zapewnił, że jest jeszcze bufor w Agencji Rezerw Materiałowych.

Mówił także o dodatkowych szkoleniach personelu medycznego z zakresu opieki nad chorymi.

Koronawirus w Polsce. Najnowsze informacje
Koronawirus w Polsce. Najnowsze informacje

Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane

"Mamy 6526 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

d3ga3oh

Nowe zakażenia pochodzą z następujących województw: mazowieckiego (1188), małopolskiego (1137), śląskiego (520), wielkopolskiego (508), łódzkiego (405), kujawsko-pomorskiego (356), pomorskiego (344), podkarpackiego (319), dolnośląskiego (315), lubelskiego (256), świętokrzyskiego (255), opolskiego (233), warmińsko-mazurskiego (196), zachodniopomorskiego (175), podlaskiego (174), lubuskiego (145).

"Z powodu COVID-19 zmarło 11 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 105 osób" - dodał resort.

Liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 141 804. Od początku pandemii w Polsce zmarło 3 217.

d3ga3oh

Koronawirus w Polsce. Będą zmiany w przepisach? Mogą dotyczyć kilku kwestii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ga3oh

Podziel się opinią

Share
d3ga3oh
d3ga3oh
Więcej tematów