Koronawirus. Czy burza w koalicji wpłynie na walkę z epidemią?
Koronawirus w Polsce. Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapewnia, że burza polityczna, jaka dotyka obozu rządowego, nie dotyczy jego resortu. Minister podkreśla, że jest bardziej urzędnikiem niż politykiem oraz podkreśla priorytety, które przed nim stoją, na czele z zatrzymaniem epidemii koronawirusa.
Minister Zdrowia Adam Niedzielski był gościem programu "Jeden na jeden" na antenie TVN24. Szef resortu zdrowia był pytany m.in. o to, czy zerwanie rozmów koalicyjnych może doprowadzić do przyspieszonych wyborów, a tym samym sprawić, że Niedzielski stałby się najkrócej sprawującym urząd ministrem zdrowia w historii III RP.
Urzędnik odpowiedział, że w ogóle się tego nie obawia i przyznał, że praca w ministerstwie zabiera mu tyle czasu, że nie jest w stanie śledzić wszystkich wydarzeń w Sejmie. - Przyznam, że wczorajszy dzień poświęciłem intensywnej pracy w sektorze zdrowia. Byliśmy na Litwie w ramach konsultacji, o godz. 16 mieliśmy spotkanie z przedstawicielami szpitali, a potem wypełniałem obowiązki medialne - opisywał Niedzielski.
- Burza polityczna na pewno utrudnia pracę, ale mam jasno zdefiniowane zadania, które chce zrealizować. To kolejno: walka z epidemią koronawirusa, odbudowa zdrowia Polaków i systemowe reformy. To moje trzy cele - kontynuował urzędnik.
Koronawirus w Polsce. Mniej testów, więcej zarażonych.
Minister pytany był także o noszenie maseczek. Przywołany został kontekst wczorajszej sesji Sejmu, na której nikt nie miał maseczki. Minister zaznaczył, że ich noszenie jest indywidualnym wyborem każdego obywatela. - Każdy musi się odwołać do swojej racjonalności i odpowiedzialności. Noszenie maseczki w zamkniętej i zatłoczonej przestrzeni to wyraz naszego altruizmu. Przy wykonywaniu obowiązków zawodowych nie ma takiego obowiązku.
Następnie padło pytanie o czwartkowy raport ministerstwa dotyczący nowych zakażeń. 837 zakażonych dało czwarty najgorszy wynik od początku epidemii. Jednocześnie obecnie wykonuje się mniej testów niż latem. Stąd rodzą się wątpliwości, czy resort naprawdę panuje nad skalą zakażeń.
Polska szczepionka na koronawirusa. Czy rząd dofinansuje badania?
Minister odpowiedział, że mniejsza liczba testów wynika z nowej strategii, według której bada się przede wszystkim pacjentów objawowych. Resort zamierza zrobić też miejsce dla testów zlecanych przez lekarzy rodzinnych. - Mamy kontrolę nad rozmiarami epidemii. Dobrym papierkiem lakmusowym są uzdrowiska, gdzie bada się wszystkich. Tam koronawirusa wyłapuje się u dwóch promili kuracjuszy. Gdyby to przełożyć na skalę kraju, to byłoby to jakieś 80 tysięcy osób - mówił Niedzielski.
Koronawirus w Polsce. Powrót profilaktyki
Minister zapowiedział też, że jednym z najważniejszych jego priorytetów jest wyciągnięcie profilaktyki z zapaści, w jaki ta wpadła w związku z epidemią. Wynikała ona z tego, że wiosną pacjenci bali się chodzić do lekarza, nawet jeśli byli przewlekle chorzy. Dlatego rząd planuje jesienią wdrożyć duży program profilaktyczny, który pomoże zdiagnozować zaniedbania. Minister wspominał także o utworzeniu krajowej sieci onkologicznej.