Trwa ładowanie...

Koronawirus. COVID-19 zaostrza nerwicę natręctw u dzieci i młodzieży

Wiele dzieci i młodych ludzi, cierpiących na nerwicę natręctw (zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne) ocenia, że objawy tej choroby, a także objawy lękowe i depresyjne nasiliły się podczas pandemii COVID-19 - wynika z duńskiego badania, które publikuje pismo "BMC Psychiatry".

Share
COVID-19 zaostrza nerwicę natręctw u dzieci i młodzieży
COVID-19 zaostrza nerwicę natręctw u dzieci i młodzieżyŹródło: Pixabay, Fot: 455992
d46nkqi

Z duńskich badań opublikowanych przez "BMC Psychiatry" wynika, że wiele dzieci i młodzieży, cierpiących na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne ocenia, że objawy tej choroby, a także objawy lękowe i depresyjne nasiliły się podczas pandemii COVID-19

Badania naukowców z Danii

Wiosną 2020 r. naukowcy z Uniwersytetu w Aarhus w Danii oraz duńskiego Centrum Psychiatrii Dzieci i Nastolatków wysłali ankiety do dwóch grup dzieci i młodych ludzi, w wieku od 7. do 21. lat, które miały postawioną diagnozę zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych w dwóch różnych ośrodkach.

d46nkqi

Niemal połowa dzieci i młodzieży z jednej grupy oceniła, że ich objawy nerwicy natręctw się nasiliły. U jednej trzeciej pogorszyły się objawy depresji i również u jednej trzeciej nasiliły się lęki, a u jednej piątej doszło do nasilenia zarówno depresji jak i lęków. W drugiej grupie dzieci i młodych ludzi aż 73 proc. zaznaczyło, że objawy choroby uległy pogorszeniu, ponad połowa uznała, że nasiliły się lęki, a 43 proc., że nasiliła się depresja.

Szpitale tymczasowe bezużyteczne? "Każdy sobie coś tam skrobie"

Nerwica natręctw interesująca w kontekście pandemii COVID-19

- Choroba, jaką jest nerwica natręctw, jest szczególnie interesująca do badania w kontekście pandemii COVID-19. Wyraża się na wiele różnych sposobów klinicznych, włączając w to lęk o zdrowie, strach przed bakteriami i brudem oraz nadmierne mycie rąk czy stosowanie środków do dezynfekcji. Dlatego, ważne jest zbadanie, w jaki sposób tak istotny kryzys może wpłynąć na objawy, częstość występowania i postępy tej choroby - skomentowała główna autorka pracy Judith Nissen

Dzieci i młodzi ludzie, którzy w kwestionariuszu opisywali myśli i obawy przed tym, że wydarzy się coś poważnego, na przykład, że sami mogą zachorować lub że mogą stracić członków rodziny, doświadczali największego pogorszenia objawów nerwicy natręctw. Najbardziej było to widoczne u dzieci, które zaczęły cierpieć na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne we wczesnym wieku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d46nkqi

Podziel się opinią

Share
d46nkqi
d46nkqi
Więcej tematów