Koronawirus. Co ze szpitalem covidowym w Radomiu? Wojewoda wydał oświadczenie
Koronawirus. Zarząd województwa mazowieckiego chciał, aby szpital covidowy, który aktualnie znajduje się w placówce w Radomiu, przenieść do innej lecznicy w powiecie. Wojewoda mazowiecki uznał, że ten pomysł jest niemożliwy do zrealizowania. Liczba pacjentów z COVID-19 lecząca się w Radomiu utrzymuje się na stałym poziomie - około 150 osób.
06.02.2021 13:47
"Nie ma możliwości fizycznej wydzielenia tylu miejsc izolacyjnych w innym szpitalu powiatowym i tym samym uwolnienia Radomskiego Szpitala Specjalistycznego (obecnie szpital covidowy) dla pacjentów z innymi chorobami" – przekazał wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł w wystosowanym oświadczeniu prasowym.
Tym samym odniósł się do pomysłu przedstawionego w piątek przez zarząd woj. mazowieckiego oraz Mazowiecki Szpital Specjalistyczny.
Mazowiecki Szpital Specjalistyczny, nazywany również szpitalem na Józefowie, jest jedyną placówką w mieście, do której trafiają wszyscy pacjenci z innymi chorobami niż COVID-19.
Dramatyczna sytuacja w szpitalu w Radomiu
Lekarze pracujący w tej lecznicy oraz zarząd szpitala przekazał, że sytuacja na Służbowym Oddziale Ratunkowym jest dramatyczna. Dodali też, że szpital jest przepełniony i brakuje personelu. Przez to pacjenci nie mają zapewnionej właściwej opieki.
Według zarządu woj. mazowieckiego, któremu podlega placówka, najlepszym rozwiązaniem byłoby przywrócenie Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, który obecnie jest placówką covidową.
Pomysłodawcy chcą, aby pełnił on swoją pierwotną funkcję, czyli szpitala wieloprofilowego. Dzięki temu otworzyłby się drugi SOR w Radomiu i odciążyłby placówkę na Józefowie.
Oświadczenie wojewody mazowiecki ws. szpitala covidowego w Radomiu
Radziwiłł przekazał w oświadczeniu, że w miejskim szpitalu w Radomiu leczeni są pacjenci z dodatkowymi chorobami, które towarzyszą zarażeniu wirusem SARS-CoV-2. Dodał on, że szpitale powiatowe nie są do tego przygotowane.
"Uruchomienie części SOR dla pacjentów niecovidowych wymagałoby jednocześnie wydzielenia łóżek na oddziale intensywnej terapii, wewnętrznym i chirurgicznym (w tym również na ortopedii), co automatycznie redukuje miejsca dla chorych na COVID-19, a także stwarzałoby dla nich zagrożenie zakażenia koronawirusem" – napisał wojewoda mazowiecki.
Jak oceniła Elżbiety Lanc z zarządu woj. mazowieckiego, taka możliwość istnieje. Dodała ona, że Totalizator Sportowy organizuje właśnie w Radomiu szpital tymczasowy dla 100 chorych na COVID-19.
Spór o szpital covidowy w Radomiu trwa
Zarząd wojewódzki ma nadzieję, że wojewoda mazowiecki rozwiąże problem przeciążonego szpitala na Józefowie. Ten jednak twierdzi, że za złą sytuację w MSS i organizacje pracy odpowiada jego prezes. Natomiast odpowiedzialność za funkcjonowanie lecznicy ponosi organ założycielski, czyli marszałek województwa mazowieckiego.
"Czy zarząd szpitala oraz województwa przedstawił jakikolwiek własny program naprawczy, czy zamierzają scedować zarządzanie całkowicie na wojewodę?" – zapytał Konstanty Radziwiłł. Dodał również, że on sam może podejmować działania tylko w ramach przewidzianych prawem zadań.
"Zdjęcie statusu covidowego z miejskiego szpitala (RSS) nie rozwiąże problemu z zarządzaniem SOR w wojewódzkim szpitalu" - dodał wojewoda i przekazał, że zarząd MSS przedstawił takie postulaty, "jakby epidemia koronawirusa była już za nami".
Obecnie zarząd woj. mazowieckiego i wojewoda mazowiecki rozmawiają ze sobą głównie za pośrednictwem mediów. Wysyłają oświadczenia i organizują konferencje prasowe.