Trwa ładowanie...

Koronawirus. Co ze szpitalem covidowym w Radomiu? Wojewoda wydał oświadczenie

Koronawirus. Zarząd województwa mazowieckiego chciał, aby szpital covidowy, który aktualnie znajduje się w placówce w Radomiu, przenieść do innej lecznicy w powiecie. Wojewoda mazowiecki uznał, że ten pomysł jest niemożliwy do zrealizowania. Liczba pacjentów z COVID-19 lecząca się w Radomiu utrzymuje się na stałym poziomie - około 150 osób.

Wojewoda mazowiecki wydał oświadczenie ws. szpitala covidowego w Radomiu (zdjęcie ilustracyjne)Wojewoda mazowiecki wydał oświadczenie ws. szpitala covidowego w Radomiu (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: Pixabay, fot: 1662222
d1sqc8y
d1sqc8y

"Nie ma możliwości fizycznej wydzielenia tylu miejsc izolacyjnych w innym szpitalu powiatowym i tym samym uwolnienia Radomskiego Szpitala Specjalistycznego (obecnie szpital covidowy) dla pacjentów z innymi chorobami" – przekazał wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł w wystosowanym oświadczeniu prasowym.

Tym samym odniósł się do pomysłu przedstawionego w piątek przez zarząd woj. mazowieckiego oraz Mazowiecki Szpital Specjalistyczny.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny, nazywany również szpitalem na Józefowie, jest jedyną placówką w mieście, do której trafiają wszyscy pacjenci z innymi chorobami niż COVID-19.

Zobacz także: Nowe obostrzenia od 12 lutego. Komentarz członka rady medycznej przy premierze

Dramatyczna sytuacja w szpitalu w Radomiu

Lekarze pracujący w tej lecznicy oraz zarząd szpitala przekazał, że sytuacja na Służbowym Oddziale Ratunkowym jest dramatyczna. Dodali też, że szpital jest przepełniony i brakuje personelu. Przez to pacjenci nie mają zapewnionej właściwej opieki.

d1sqc8y

Według zarządu woj. mazowieckiego, któremu podlega placówka, najlepszym rozwiązaniem byłoby przywrócenie Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, który obecnie jest placówką covidową.

Pomysłodawcy chcą, aby pełnił on swoją pierwotną funkcję, czyli szpitala wieloprofilowego. Dzięki temu otworzyłby się drugi SOR w Radomiu i odciążyłby placówkę na Józefowie.

Oświadczenie wojewody mazowiecki ws. szpitala covidowego w Radomiu

Radziwiłł przekazał w oświadczeniu, że w miejskim szpitalu w Radomiu leczeni są pacjenci z dodatkowymi chorobami, które towarzyszą zarażeniu wirusem SARS-CoV-2. Dodał on, że szpitale powiatowe nie są do tego przygotowane.

"Uruchomienie części SOR dla pacjentów niecovidowych wymagałoby jednocześnie wydzielenia łóżek na oddziale intensywnej terapii, wewnętrznym i chirurgicznym (w tym również na ortopedii), co automatycznie redukuje miejsca dla chorych na COVID-19, a także stwarzałoby dla nich zagrożenie zakażenia koronawirusem" – napisał wojewoda mazowiecki.

d1sqc8y

Jak oceniła Elżbiety Lanc z zarządu woj. mazowieckiego, taka możliwość istnieje. Dodała ona, że Totalizator Sportowy organizuje właśnie w Radomiu szpital tymczasowy dla 100 chorych na COVID-19.

Spór o szpital covidowy w Radomiu trwa

Zarząd wojewódzki ma nadzieję, że wojewoda mazowiecki rozwiąże problem przeciążonego szpitala na Józefowie. Ten jednak twierdzi, że za złą sytuację w MSS i organizacje pracy odpowiada jego prezes. Natomiast odpowiedzialność za funkcjonowanie lecznicy ponosi organ założycielski, czyli marszałek województwa mazowieckiego.

"Czy zarząd szpitala oraz województwa przedstawił jakikolwiek własny program naprawczy, czy zamierzają scedować zarządzanie całkowicie na wojewodę?" – zapytał Konstanty Radziwiłł. Dodał również, że on sam może podejmować działania tylko w ramach przewidzianych prawem zadań.

"Zdjęcie statusu covidowego z miejskiego szpitala (RSS) nie rozwiąże problemu z zarządzaniem SOR w wojewódzkim szpitalu" - dodał wojewoda i przekazał, że zarząd MSS przedstawił takie postulaty, "jakby epidemia koronawirusa była już za nami".

d1sqc8y

Obecnie zarząd woj. mazowieckiego i wojewoda mazowiecki rozmawiają ze sobą głównie za pośrednictwem mediów. Wysyłają oświadczenia i organizują konferencje prasowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1sqc8y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1sqc8y
Więcej tematów