Trwa ładowanie...

Koronawirus. Abp Stanisław Gądecki apeluje do polityków: zachęcam do porozumienia ponad podziałami

- Apeluję do wszystkich ugrupowań i komitetów wyborczych o ograniczenie i czasowe zawieszenie wszelkiej rywalizacji politycznej dotyczącej wyborów prezydenckich - pisze przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki. Apel opublikowano na stronach KEP.

Share
Koronawirus. Abp Stanisław Gądecki apeluje do polityków: zachęcam do porozumienia ponad podziałami
Źródło: East News, Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
d21rytf

"W trudnej sytuacji związanej z niebezpieczeństwem dla życia i zdrowia ludzkiego zasadniczym przedmiotem troski powinno być dobro człowieka, o którym Kościół zawsze przypominał" - stwierdza abp Stanisław Gądecki. Duchowny ma nadzieję, że jego apel trafi do polityków, ponieważ "Polacy byli zawsze zdolni do porozumienia w trudnych chwilach".

Przewodniczący Episkopatu przypomina w liście, że "w nauczaniu społecznym Kościoła katolickiego naczelnym kryterium oceny życia społecznego jest zasada dobra wspólnego. Już papież Leon XIII w encyklice Rerum novarum uznał zasadę dobra wspólnego za pierwsze i ostatnie po Bogu prawo w społeczności".

d21rytf

"Niech w tych dniach Wielkiego Tygodnia, w którym przeżywamy Paschę Pana nasza Ojczyzna wykaże się po raz kolejny umiejętnością stawania ponad politycznymi podziałami w imię wspólnego dobra" - stwierdza w liście Gądecki.

Przypomnijmy, że zgodnie z zarządzeniem marszałek Sejmu wybory prezydenckie mają odbyć się 10 maja. - Wybory to kwestia "zero jedynkowa". Głosowanie korespondencyjne będzie całkowicie bezpieczne - zapewniał w piątek Jarosław Kaczyński. Prezes PiS dodał, przy tym, że jego ugrupowanie nie chce złamać Konstytucji. - Chcemy przestrzegać także i tego jej przepisu, który mówi o zabezpieczeniu życia i zdrowia obywateli i te wybory, które w tej chwili proponujemy, to życie i zdrowie obywateli całkowicie zabezpieczają - wyjawił polityk.

Na wybory w pierwszej połowie maja nie zgadza się koalicjant PiS - Porozumienie. Według Jarosława Gowina termin 10 maja jest niemożliwy do utrzymania ze względu na pandemię koronawriusa. - Nie czas na gry i spory polityczne. Stoimy wobec wyborów: życie albo śmierć - oznajmił na konferencji prasowej wicepremier.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Adam Bodnar o "kneblowaniu ust" lekarzom

d21rytf

Podziel się opinią

Share
d21rytf
d21rytf
Więcej tematów