Trwa ładowanie...
di1btar

Koronawirus a poparcie dla polityków. Publikujemy najnowszy ranking

Podczas epidemii koronawirusa Polacy wypowiedzieli się o poparciu dla kluczowych polityków w naszym kraju. Z najnowszego badania IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla stanpolityki.pl wynika, że w rankingu zaczął zyskiwać minister zdrowia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia Łukasz Szumowski (zdj. arch.)
Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia Łukasz Szumowski (zdj. arch.) (PAP, Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)
di1btar

W badaniu ankietowani musieli odpowiedzi "Czy popiera Pan(i) działania podejmowane przez następujące osoby publiczne" tak, aby sprawdzić, inaczej niż w rankingu zaufania, jakie jest faktyczne poparcie działań polityków. W przypadku większości sceny politycznej widać, że Polacy oceniają działania bardziej negatywnie niż pozytywnie, choć obecnie pojawił się jeden wyjątek.

Politykiem, który cieszy się największym poparciem Polaków jest obecnie Minister Zdrowia Łukasz Szumowski. Działania ministra zdrowia popiera 43,59% Polaków, nie popiera tylko 20,70% i tym samym jest on jedynym politykiem w zestawieniu, którego poparcie netto osiąga dodatni poziom. 14.87% Polaków zadeklarowało, że nie zna Łukasza Szumowskiego.

Na drugim miejscu rankingu, z poparciem 39,30% znalazł się Premier Mateusz Morawiecki, a podium zamyka Prezydent Andrzej Duda z poparciem 37,61% obywateli. Tuż za podium, na czwartej pozycji, znalazł się Szymon Hołownia z poparciem 30,88% Polaków, tym samym nieznacznie wyprzedzając Władysława Kosiniaka-Kamysza (poparcie 28,45%) i zostawiając daleko w tyle kandydatkę Koalicji Obywatelskiej Małgorzatę Kidawę-Błońską, którą popiera 18,37%.

WP.PL

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Adam Bodnar o "kneblowaniu ust" lekarzom

Jarosław Kaczyński politykiem z największym brakiem poparcia

Jeżeli chodzi o tych polityków, których Polacy popierają najmniej, na pierwszym miejscu znajduje się Jarosław Kaczyński, którego działań nie popiera 66,60% (popiera go 23,42%). Na drugiej pozycji, z najwyższym poziomem braku poparcia uplasowała się kandydatka Koalicji Obywatelskiej na stanowisko prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska, której nie popiera ponad połowa Polaków (54,05%). Poparciem MKB obdarza 18,37%. Trzecim politykiem z najwyższym poziomem braku poparcia jest Robert Biedroń, którego działań nie popiera 50,82% badanych.

WP.PL

Wśród polityków obozu rządzącego najwięcej Polaków popiera Ministrowi Zdrowia Łukasza Szumowskiego (16,88% raczej popieram i 26,71% zdecydowanie popieram).

WP.PL

Tym samym Minister Zdrowia wyprzedza zarówno Premiera Mateusza Morawieckiego (o 4,29 p.p.), jak i Prezydenta Andrzeja Dudę (o 5.98 p.p.). Łukasz Szumowski jest jednak politykiem mniej rozpoznawalnym niż Prezydent, Premier czy Prezes PiS. Nieznajomość Łukasza Szumowskiego wskazało 14,87% badanych. Najgorzej z grona obozu władzy wypada Jarosław Kaczyński, którego popiera tylko 23.42%. Jednocześnie, Jarosław Kaczyński wyraźnie budzi największe polityczne emocje - neutralnej odpowiedzi ani popieram, ani nie popieram, udzieliło tylko 9,56% badanych.

WP.PL

Ranking na opozycji to zapowiedź czekającej nas zmiany?

Wśród polityków opozycyjnych najwyższym poziomem poparcia Polaków cieszy się Szymon Hołownia, którego popiera 30,88% badanych, a tuż, za nim plasuje się Władysław Kosiniak-Kamysz z poparciem niższym o 2.43 p.p. To lider ludowców jest też tym politykiem, który gromadzi najwięcej ocen neutralnych (33,90% ani popieram, ani nie popieram).

di1btar

Ciekawe jest także to, że obaj politycy są znani podobnej grupie Polaków, zna ich prawie 95% z nas. Dla Szymona Hołowni, który zadebiutował w polityce w grudniu 2019 roku to bardzo dobry wynik.

Na trzecim miejscu z najlepszym wynikiem poparcia wśród polityków opozycyjnych znalazł się Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, którego popiera 22,96% badanych, a nie popiera 42,75% z nich. Tuż za nim plasuje się Robert Biedroń z poparciem ⅕ badanych i brakiem poparcia aż połowy z nich.

Na końcu zestawienia znaleźli się dwaj kluczowi politycy KO, kandydująca na Prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska (popiera ją 18,37% badanych) i przewodniczący KO Borys Budka, którego popiera 18,31% Polaków. Warto tu zauważyć, że poprzedni przewodniczący KO Grzegorz Schetyna w naszym badaniu poparcia w październiku 2019 roku miał jeszcze gorsze notowania, popierało go wtedy 13,81%, a brak poparcia wyrażało 62,99%. Jeżeli chodzi z kolei o notowania MKB z października 2019 r. popierało ją 35,87% Polaków, a nie popierało 38,18%.

- Tak jak nie dziwi rekordowe poparcie dla działań Ministra Zdrowia, tak ocena działań polityków opozycji i kolejność w rankingu może oznaczać możliwą zmianę. Wysokie miejsce Szymona Hołowni pokrywa się z obserwowanym w mediach społecznościowych zwiększonym zainteresowaniem tym politykiem - ocenia badanie Łukasz Pawłowski w rozmowie z Wirtualną Polską.

di1btar

- Obserwujemy też pewne przewartościowanie polityki. W sytuacji kryzysowej ocena tego, jak zachowują się politycy (z wyjątkiem Łukasza Szumowskiego) to ocena zdecydowanie negatywna. Politycy poza Sejmem są w stanie skoncentrować wokół siebie to niezadowolenie społeczne - dodaje ekspert z IBSP.

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Spraw Publicznych w dniach 31.03-02.04.2020 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=1002 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Badanie dla stanpolityki.pl

di1btar

Podziel się opinią

Share

di1btar

di1btar
Więcej tematów