Trwa ładowanie...
d3dsoum

Korea uwolniła więzionego od ponad miesiąca 85-letniego Amerykanina

Korea Północna poinformowała o uwolnieniu 85-letniego obywatela USA Merrilla Newmana, który został zatrzymany pod koniec października pod zarzutem wrogich działań wobec KRLD. Decyzję uzasadniono skruchą zatrzymanego i względami humanitarnymi.

d3dsoum
d3dsoum

Przebywający w Seulu wiceprezydent USA Joe Biden potwierdził, że Newman został deportowany z Korei Płn. i wylądował w Pekinie. Jak oświadczył, Pjongjang "wypuścił osobę, której nigdy nie powinien był zatrzymywać".

Departament Stanu USA przyjął z zadowoleniem uwolnienie amerykańskiego obywatela i zaapelował o wypuszczenie na wolność również innego Amerykanina, misjonarza Kennetha Bae, skazanego na 15 lat więzienia za rzekomą działalność wywrotową w Korei Płn.

Jak podały północnokoreańskie media, Newman przyznał się do czynów, których miał się dopuścić jako żołnierz w czasie wojny koreańskiej(1950-1953) oraz w czasie niedawnej turystycznej podróży do Korei Północnej; decyzję o jego zwolnieniu podjęto także ze względu na jego wiek i stan zdrowia - przekazano.

Według władz w Pjongjangu Newman przeprosił za zabijanie cywilów i żołnierzy w czasie wojny koreańskiej, a także za próby doprowadzenia do spotkania z antykomunistycznymi partyzantami, których szkolił podczas wojny, oraz za usiłowanie skontaktowania ich z wojennymi towarzyszami w Korei Południowej.

d3dsoum

Nie wiadomo, czy zeznania Amerykanina zostały wymuszone. Został on aresztowany przez północnokoreańskie władze 26 października na pokładzie samolotu, tuż przed wylotem z Korei Płn. po 10-dniowym pobycie turystycznym. Do przetrzymywania Amerykanina Pjongjang przyznał się dopiero 30 listopada.

Newman został wypuszczony na kilka godzin przed planowaną wizytą Bidena w strefie zdemilitaryzowanej, oddzielającej Koreę Południową od Korei Płn.; wizyta ta z pewnością zwróciłaby uwagę społeczności międzynarodowej na uwięzienie obywatela USA - komentuje agencja AP.

Źródło: PAP

d3dsoum
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dsoum
Więcej tematów