Korea Południowa, Japonia i USA podpisały porozumienie ws. Korei Północnej. "To poważna prowokacja"
"Poważną wojskową prowokacją" nazwały władze w Pjongjangu podpisanie przez trzy kraje porozumienia w sprawie wymiany tajnych informacji o Korei Północnej.
Po prawie dwóch latach przygotowań wiceministrowie obrony Korei Południowej, Japonii i Stanów Zjednoczonych podpisali porozumienie, które umożliwi wymianę informacji wywiadowczych o komunistycznym reżimie. Pakt zakłada, że od tego tygodnia trzy państwa będą wymieniać się tajnymi informacjami na temat północnokoreańskiego programu jądrowego oraz rakietowego.
Podpisanie przez Koreę Południową, Japonię i Stany Zjednoczone tego porozumienia odbierane jest jako uznanie wzrostu zagrożenia ze strony Korei Północnej. Dwa lata temu podobny pakt miał zostać podpisany przez Seul i Tokio. Nie doszło jednak do tego ze względu na falę krytyki zarówno w Korei Południowej, jak i Japonii.
Władze w Pjongjangu porozumienie trzech stolic uznało za "wojskową prowokację" i przygotowania do inwazji na Koreę Północną.
Po raz ostatni komunistyczny reżim przeprowadził próbę jądrową w 2013 roku. W tym roku z terytorium Korei Północnej wystrzelono ponad 100 pocisków krótkiego i średniego zasięgu.