Trwa ładowanie...
dp9o901
IAR

Korea Północna wystrzeliła około 30 rakiet krótkiego zasięgu

Korea Północna przeprowadziła nowe próby rakietowe i wystrzeliła 30 pocisków krótkiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego - podała w nocy południowokoreańska agencja informacyjna Yonhap. Część ekspertów jest zdania, że ostatnie testy rakiet mogą mieć na celu odciągnięcie uwagi od przygotowań do kolejnych testów atomowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rakiety SA-3 podczas pokazu w 2012 r.
Rakiety SA-3 podczas pokazu w 2012 r. (AFP, Fot: Ed Jones)
dp9o901

Agencja precyzowała, że test przeprowadzono o godzinie 4 rano czasu miejscowego na wschodnim wybrzeżu kraju.

Według Yonhap pociski przeleciały około 60 kilometrów, zanim spadły do morza. Wystrzelone pociski to najprawdopodobniej stare radzieckie rakiety typu FROG, które Korea Północna ma od 1968 roku.

Reakcja na manewry?

dp9o901

Korea Południowa zażądała w miniony poniedziałek, aby Pjongjang przerwał "prowokacyjne" próby rakietowe. Dzień wcześniej armia północnokoreańska w kierunku Morza Japońskiego wystrzeliła około 25 pocisków.

AFP pisze, że próby to prawdopodobnie reakcja Korei Północnej na wspólne manewry armii USA i Korei Południowej w rejonie Półwyspu Koreańskiego.

"Tylko ćwiczenia"

Tymczasem Pjongjang tłumaczy, że to część rutynowych ćwiczeń armii.

Odpalanie rakiet i testy nuklearne stanowią naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Do tej pory Korea Północna przeprowadziła trzy próby nuklearne. Po raz ostatni - rok temu.

dp9o901

Podziel się opinią

Share
dp9o901
dp9o901
Więcej tematów