Korea Północna: po egzekucji wuja Kim Dzong Una z sieci zniknęły tysiące artykułów
Po niedawnej egzekucji wuja północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Una z archiwów internetowych tamtejszych mediów wymazane zostały dziesiątki tysięcy artykułów - podała amerykańska strona internetowa monitorująca północnokoreańskie media.
Ok. 35 tys. artykułów w języku koreańskim zniknęło ze strony agencji KCNA; ponadto bez śladu usunięto także 65 tys. artykułów w tłumaczeniu na hiszpański, angielski, chiński i japoński - poinformował analityk Frank Feinstein, który zajmuje się monitorowaniem mediów dla serwisu NK News.
Ok. 20 tys. artykułów wymazano z archiwów dziennika "Rodong Sinmun", będącego organem Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei.
Cytowana przez NK News anonimowa ekspertka oceniła, że wymazywanie tysięcy artykułów można wytłumaczyć próbami napisania na nowo historii Korei Północnej i utwierdzenie Kim Dzong Una na stanowisku jedynego przywódcy; chodzi też o usunięcie wszystkich zapisów zawierających nazwisko Dzang Song Thaeka.
Największa w historii KCNA akcja wymazywania depesz oznacza, że - z wyjątkiem niewielkiej liczby artykułów o Kim Dzong Unie - cyfrowe archiwa informacji zaaprobowanych przez Pjongjang sięgają teraz jedynie do października 2013 roku - pisze NK News.
Nie wiadomo, czy artykuły zostały wymazane w sposób definitywny; czystki nastąpiły jednak kilka dni po pojawieniu się informacji o aresztowaniu, ekspresowym procesie i egzekucji Dzang Song Teka, uważanego za numer 2 północnokoreańskiego reżimu.
Zdaniem Feinsteina akcja wygląda na "skalkulowany gest". Zjawisko powtarza się "na wszystkich stronach internetowych, co oznacza, że rozkaz bez wątpienia wydano wszystkim mediom" - dodał analityk.
Południowokoreańska agencja Yonhap informowała ponadto, że z telewizyjnego dokumentu usunięto wszelkie ujęcia z udziałem Dzanga.
W piątek KCNA poinformowała o skazaniu na śmierć i straceniu wpływowego do niedawana wuja Kim Dzong Ila. Dzang Song Tekowi zarzucono m.in. nielojalność wobec poprzednich przywódców, Kim Ir Sena oraz Kim Dzong Ila, a także "mobilizowanie antypartyjnych, kontrrewolucyjnych elementów frakcyjnych mających na celu obalenie obecnego przywództwa".