ŚwiatKorea Północna odpaliła rakietę. Czy to demonstracja siły?

Korea Północna odpaliła rakietę. Czy to demonstracja siły?

Północna Korea odpaliła rakietę krótkiego zasięgu - poinformowały południowokoreańskie media. Próbę rakietową przeprowadzono na wschodnim wybrzeżu kraju. Według władz władz w Seulu, próba nie ma związku z informacjami o śmierci północnokoreańskiego przywódcy, Kim Dzong Ila. Zmarł on w sobotę w wieku 69 lat.

Korea Północna odpaliła rakietę. Czy to demonstracja siły?
Źródło zdjęć: © North Korea TV/AFP

19.12.2011 | aktual.: 19.12.2011 14:20

Informacje o wystrzale rakiety przekazał agencji Yonhap anonimowy przedstawiciel Korei Południowej. Zastrzegł, że nie należy łączyć próby z niedawną śmiercią Kim Dzong Ila.

Po śmierci północnokoreańskiego przywódcy armia Południowej Korei została postawiona w stan najwyższej gotowości. Prezydent Li Miung Bak zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Zaapelował też do obywateli o zachowanie spokoju.

Na wiadomość o śmierci północnokoreańskiego przywódcy rząd Japonii polecił siłom zbrojnym "wzmożoną czujność" oraz przystąpił do konsultacji z Waszyngtonem i Seulem. Południowokoreańskie ministerstwo obrony oświadczyło, że nie stwierdzono zwiększonej aktywności sił zbrojnych Korei Północnej. Siły południowokoreańskie postawiono jednak w stan pogotowia.

Nuklearne zagrożenie

Świat uważnie przygląda się teraz Korei Północnej, szukając ewentualnych oznak destabilizacji w tym kraju, prowadzącym program broni nuklearnej.

Korea Płn. w 2003 roku wystąpiła z układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. W październiku 2006 roku ogłosiła, że przeprowadziła pierwszą próbę nuklearną.

W ubiegłym roku dwie akcje zbrojne Korei Północnej - storpedowanie południowokoreańskiej korwety i ostrzał artyleryjski południowokoreańskiej wyspy na przygranicznym akwenie Morza Żółtego - pociągnęły za sobą 50 ofiar śmiertelnych.

Na rokowaniach sześciostronnych (z udziałem obu Korei, Chin, USA, Rosji i Japonii) proponowano Phenianowi pomoc gospodarczą w zamian za odstąpienie od programów nuklearnych, w ramach których - jak się przypuszcza - Korea Północna uzyskała materiały rozszczepialne, wystarczające do wyprodukowania nawet 10 bomb atomowych. Rokowania te utknęły jednak w martwym punkcie.

Korea Północna posiada jedną z najliczniejszych armii na świecie - Phenian trzyma pod bronią w sumie około 1,2 mln ludzi.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)