ŚwiatKorea Północna grozi USA. Chiny wzywają "wszystkie strony" do powściągliwości

Korea Północna grozi USA. Chiny wzywają "wszystkie strony" do powściągliwości

Korea Północna zapowiedziała trzecią próbę nuklearną i dalsze testy rakietami dalekiego zasięgu, które mają być wymierzone przeciwko USA. Wywołało to reakcję Chin, które wezwały "wszystkie strony", by zachowały powściągliwość.

Korea Północna grozi USA. Chiny wzywają "wszystkie strony" do powściągliwości
Źródło zdjęć: © AFP | Pedro Ugarte

24.01.2013 | aktual.: 24.01.2013 13:09

- Wszystkie strony, których to dotyczy, powinny powstrzymać się przed działaniami, mogącymi zaostrzyć napięcie w regionie - ogłosił rzecznik chińskiego MSZ Hong Lei. - Mamy nadzieję, że wszystkie strony zachowają spokój, będą ważyć swoje słowa i czyny, brać pod uwagę długoterminowe interesy i dążyć do wznowienia rozmów sześciostronnych - dodał Hong.

W czwartek północnokoreańska Komisja Obrony Narodowej poinformowała, że władze w Phenianie planują przeprowadzenie trzeciej próby nuklearnej oraz dalsze testy z rakietami dalekiego zasięgu. W komunikacie podkreślono, że Korea Północna "nie ukrywa", iż zapowiedziane próby będą wymierzone przeciwko Stanom Zjednoczonym, które określono jako "wrogie państwo".

Już wcześniej władze w Phenianie informowały, że planują wzmocnienie swego "potencjału odstraszania nuklearnego". Była to reakcja na rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającą Koreę Płn. za wystrzelenie w grudniu 2012 roku rakiety balistycznej, która wyniosła na orbitę okołoziemską sztucznego satelitę.

Phenian twierdzi, że grudniowa próba rakietowa miała charakter pokojowy, ale USA i inne państwa uważają, że był to w istocie zakamuflowany test z bronią rakietową dalekiego zasięgu.

Rada Bezpieczeństwa ONZ nie wprowadziła nowych sankcji wobec Korei Północnej, ale zaostrzyła te już obowiązujące, m.in. wobec kilku północnokoreańskich przedsiębiorstw uczestniczących w programie rakietowym i nuklearnym.

Rezolucję nr 2087 Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła jednomyślnie we wtorek. Głosowały za nią nawet Chiny, które z reguły sprzeciwiają się wszelkim międzynarodowym posunięciom przeciw Korei Północnej. Chiny są głównym sponsorem i opiekunem reżimu północnokoreańskiego.

Pekin domaga się wznowienia sześciostronnych rozmów rozbrojeniowych, w wyniku których dotychczas nie udało się znaleźć rozwiązania dla północnokoreańskiego programu nuklearnego. W rozmowach biorą udział Stany Zjednoczone, Rosja, Japonia, Korea Południowa, Korea Północna oraz Chiny.

Korea Północna przeprowadziła dotychczas dwa testy nuklearne - w 2006 i 2009 roku.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)