Trwa ładowanie...

Korea Płn. zrywa porozumienia z Koreą Pld.

Rząd Korei Północnej oskarżył w
piątek Seul o prowadzenie konfrontacyjnej polityki i oświadczył,
że zerwie wszelkie porozumienia z Koreą Południową - podała
oficjalna północnokoreańska agencja KCNA.

Korea Płn. zrywa porozumienia z Koreą Pld.Źródło: AFP
d1d5fd5
d1d5fd5

- Wszystkie porozumienia dotyczące przerwania politycznej i militarnej konfrontacji między północą a południem zostaną anulowane - zakomunikowała Komisja ds. Pokojowego Zjednoczenia Korei w Phenianie.

Ponadto, Phenian zagroził, że zerwie porozumienia o pojednaniu, nieagresji, współpracy i wymianie handlowej między obiema Koreami oraz anuluje granicę na Morzu Żółtym.

Rząd KRLD wyjaśnił, że sytuacja na Półwyspie Koreańskim osiągnęła punkt, w którym nie ma już nadziei na poprawę stosunków dwustronnych. Zdaniem Phenianu, Korea Południowa postępuje tak, jakby żadne porozumienia nie istniały.

W ostatnich miesiącach Korea Północna wielokrotnie występowała przeciwko południowym sąsiadom, oskarżając ich o popychanie Półwyspu Koreańskiego ku wojnie.

d1d5fd5

Relacje między Phenianem i Seulem, które formalnie pozostają od początku lat 50. w stanie wojny wyraźnie się pogorszyły, od kiedy urząd prezydenta Korei Płd. objął Li Miung Bak.

Urzędujący od blisko roku Li Miung Bak zobowiązał się bowiem do skończenia z pobłażliwym stosunkiem wobec północnokoreańskiego reżimu. Uzależnił m.in. wysokość pomocy humanitarnej i gospodarczej dla Korei Płn. od jej postępów w procesie denuklearyzacji.

Agencja Reutera komentuje, że werbalne ataki Phenianiu na południowokoreańskiego przywódcę mają na celu zwrócenie uwagi światowej opinii publicznej, w szczególności zaś nowej amerykańskiej administracji.

d1d5fd5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d5fd5
Więcej tematów