Trwa ładowanie...
d2o3jcd
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Korea Płn. przygotowuje się do testu pocisku rakietowego?

• Zdjęcia satelitarne sugerują, że Korea Płn. może przygotowywać test pocisku rakietowego
• Agencja AP powołuje się na anonimowe źródło we władzach USA
• Portal 38 North twierdzi, że Pjongjang pracuje nad wystrzeleniem rakiety w przestrzeń kosmiczną
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Korea Płn. przygotowuje się do testu pocisku rakietowego?
(AFP, Fot: Pedro UGARTE)
d2o3jcd

Analiza zdjęć satelitarnych pokazuje, że Korea Północna może przygotowywać się do testu pocisku rakietowego - poinformowała agencja Associated Press, powołując się na anonimowe źródło w amerykańskich władzach.

W rozmowie z AP przedstawiciel Waszyngtonu podkreślił, że zdjęcia satelitarne pokazały dużą aktywność w miejscu, w którym do tej pory Korea Północna testowała swoje pociski balistyczne. Jednak nie ujawnił więcej szczegółów.

Tymczasem portal internetowy zajmujący się sprawami północnokoreańskimi 38 North donosi, że wykryto działalność, która sugeruje, iż Pjongjang pracuje nad wystrzeleniem rakiety w przestrzeń kosmiczną. Jednak ich zdaniem prace są na razie na wczesnym etapie.

d2o3jcd

AP przypomina, że Korea Północna po raz pierwszy wystrzeliła rakietę w kosmos w grudniu 2012 roku. Wysłała wtedy na orbitę Ziemi sztucznego satelitę, który jednak szybko się popsuł. Pjongjang tłumaczył wtedy, że ma prawo do tego typu działań, ponieważ są one elementem rozwoju ich programu kosmicznego. Jednak społeczność międzynarodowa zwracała wtedy uwagę, że może on stanowić zagrożenie, ponieważ technologia rakiet nośnych wystrzeliwanych w kosmos niewiele się różni od tej wykorzystywanej w pociskach balistycznych zdolnych do przenoszenia broni atomowej.

W czwartek Korea Południowa zaapelowała do Korei Północnej o powstrzymanie się z wystrzeleniem pocisku rakietowego dalekiego zasięgu, ponieważ takie działanie byłoby pogwałceniem rezolucji przyjętych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Według Seulu próba pocisku balistycznego byłaby "śmiertelnym zagrożeniem" dla światowego pokoju i stabilizacji.

- Korea Północna powinna powstrzymać się od takich działań - ocenił rzecznik ministerstwa obrony Korei Południowej Kim Min Seok.

d2o3jcd

Reakcja ministerstwa obrony Korei Południowej nastąpiła dzień po tym, jak źródła we władzach Japonii poinformowały o przygotowaniach Korei Północnej do wystrzelenia w ciągu tygodnia pocisku balistycznego. Tokio opierało swoje prognozy m.in. na analizie zdjęć satelitarnych z kilku ostatnich dni - zaznaczała agencja Kyodo.

Przygotowania do wystrzelenie pocisku mają być prowadzone na północnym zachodzie Korei Północnej. Informacje te zbiegły się w czasie z doniesieniami mediów o możliwym nałożeniu sankcji na reżim w Pjongjangu za ich ostatnią próbę z bronią nuklearną.

(fot. WP)
d2o3jcd

Podziel się opinią

Share

d2o3jcd

d2o3jcd
Więcej tematów