Korea Płn. przekazała USA dokumenty o programie atomowym
Korea Północna udostępniła rządowi USA dokumenty na temat swego programu przetwarzania plutonu na paliwo nuklearne, spełniając w ten sposób jeden z warunków porozumienia z USA i innymi państwami, zmierzającego do denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.
18 tys. stron przekazanych dokumentów dotyczy przetwarzania plutonu w latach 1990, 2003 i 2005. Nie zawierają one jednak informacji o programie przetwarzania uranu, który też może służyć jako paliwo atomowe, ani o działalności Korei Północnej w rozprzestrzenianiu materiałów nuklearnych.
Departament Stanu twierdzi mimo to, że przekazanie dokumentów przez reżim w Phenianie jest bardzo istotnym krokiem, i wyraża nadzieję, że pomoże on w rozwiązaniu sporu o to, ile plutonu ma Korea Północna.
Prawica w USA krytykuje ostatnio Departament Stanu za umowę z reżimem Kim Dzong Ila, utrzymując, że daje się wodzić za nos Koreańczykom. Konserwatywny "Wall Street Journal" zaatakował niedawno w artykule redakcyjnym głównego amerykańskiego negocjatora w rozmowach z Phenianem Christophera Hilla.
Na podstawie porozumienia Korei Północnej z USA i czterema innymi państwami - Koreą Południową, Chinami, Japonią i Rosją - reżim północnokoreański ma zrezygnować ze zbrojeń nuklearnych i poddać swój program atomowy kontroli międzynarodowej.
W zamian otrzyma pomoc gospodarczą, gwarancje bezpieczeństwa i uznanie dyplomatyczne od USA.