Korea Płn. może zdemontować swój program atomowy
Korea Północna mogłaby do końca roku
zdemontować swój program atomowy - wynika ze wstępnego
porozumienia osiągniętego podczas sześciostronnych negocjacji w
Pekinie - poinformowały źródła dyplomatyczne.
Od czwartku do niedzieli w Pekinie toczyła się kolejna runda
rokowań, poświęconych likwidacji programu atomowego KRLD. W
sześciostronnych rokowaniach uczestniczyły oba państwa koreańskie,
Chiny, USA, Japonia i Rosja.
01.10.2007 | aktual.: 01.10.2007 15:28
Na mocy wstępnego porozumienia Korea Płn. zdemontuje trzy instalacje w kompleksie nuklearnym w Jongbjon oraz przedstawi swoje programy nuklearne, w tym program wzbogacania uranu, do końca bieżącego roku - poinformowały Reutera źródła dyplomatyczne w Tokio.
Trzy instalacje to 5-megawatowy reaktor atomowy, zdolny uzyskać pluton z paliwa nuklearnego wykorzystywanego w reaktorze, zakład do wytwarzania paliwa i laboratorium badawcze - poinformowały anonimowo te źródła.
Porozumienie zawiera "szczegółowe procedury i metody" demontażu obiektów, który ma zostać przeprowadzony przez ekspertów z sześciu krajów.
W dokumencie wspomniano również o żądaniach Phenianu w sprawie usunięcia Korei Płn. z amerykańskiej listy państw popierających terroryzm, ale nie ustalono żadnych szczegółów. "Korea Płn. zażądała wspólnego dokumentu wyraźnie postulującego usunięcie jej przez USA z listy" - powiedziało jedno źródło, zastrzegając, że strona amerykańska taki dokument odrzuciła.
Prowadzone od dwóch lat rozmowy dopiero w lutym przyniosły pierwsze konkretne rezultaty. Zgodnie z porozumieniem, podpisanym w Pekinie 13 lutego, Korea Północna zgodziła się na zamrożenie prac w swych instalacjach jądrowych i przekazanie informacji na temat swego programu w zamian za 950 tys. ton paliw bądź ekwiwalent pieniężny takich dostaw.
W piątek Stany Zjednoczone ogłosiły, że przeznaczą 25 mln dol. na zakup ok. 50 tys. ton oleju opałowego dla Korei Północnej. Transakcja jest fragmentem pakietu pomocy dla tego kraju, uzgodnionego z władzami w Phenianie, w zamian za likwidację jego programu nuklearnego.
Amerykański wysłannik na rozmowy z Koreą Północną Christopher Hill uważa, że możliwe jest zamrożenie północnokoreańskich programów jądrowych do końca roku i "przejście z nowym rokiem do kolejnego ważnego etapu: denuklearyzacji całego Półwyspu Koreańskiego".