Korea Płn.: inspekcje prowadzą do wojny
Lekcja Iraku uczy, że inspekcje w celu wykrycia broni masowego rażenia nie zapobiegają wojnie, lecz do niej prowadzą - głosi komentarz oficjalnej agencji prasowej Korei Płn. KCNA, opublikowany w związku z pierwszą rocznicę operacji wojennej USA w Iraku.
W komentarzu, ogłoszonym podczas intensywnych zabiegów dyplomatycznych o rozwiązanie kryzysu związanego z programem nuklearnym Korei Północnej, Phenian ponawia swój sprzeciw wobec międzynarodowych inspekcji.
"To, co stało się w Iraku, jest poważną lekcją, iż zgoda na nierozsądne inspekcje rozbrojeniowe nie pomaga w zapobieżeniu wojnie, lecz do niej prowadzi" - czytamy.
Komentarz nie nawiązuje do północnokoreańskiego programu nuklearnego, który od jesieni 2002 roku absorbuje uwagę polityków i ekspertów po obu stronach Pacyfiku.
W końcu 2002 roku Korea Płn. wydaliła z kraju wszystkich inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Jednocześnie wycofała się też z układu o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej i wznowiła przetwarzanie wygaszonych prętów paliwowych w celu pozyskiwania plutonu do ewentualnej produkcji broni atomowej.
W środę dyrektor generalny MAEA Mohamed ElBaradei powiedział w Waszyngtonie, że inspektorzy ONZ, jeśli kiedykolwiek powrócą do Korei Północnej, powinni mieć nieograniczony dostęp do wszystkich ośrodków atomowych Phenianu.
ElBaradei nie przebierał w słowach oceniając zagrożenie, jakie stanowi Korea Północna. "Mają już potencjał, jeśli nie bombę (atomową)" - powiedział.
Reuter przypomina, że w ubiegłym miesiącu w Pekinie sześć państw, uczestniczących w rokowaniach w sprawie programu nuklearnego Korei Płn., uzgodniło powołanie grup roboczych, które mają wypracować szczegóły porozumienia, mogącego położyć kres blisko dwuletniemu kryzysowi.
W czwartek w Pekinie zapowiedziano pierwszą od pięciu lat wizytę szefa dyplomacji chińskiej w KRLD. Chiński minister spraw zagranicznych Li Zhaoxing ma rozmawiać w dniach 23-25 marca w Phenianie na temat przyśpieszenia negocjacji w sprawie programu nuklearnego Korei Północnej.