ŚwiatKorea Płn. dokonała kolejnych prób rakietowych

Korea Płn. dokonała kolejnych prób rakietowych

Korea Północna dokonała dwóch próbnych startów pocisków balistycznych krótkiego zasięgu, zapewne w ramach doskonalenia swej techniki rakietowej - poinformowała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, powołując się na źródła wojskowe.
Tymczasem USA zapowiadają, że wzmocnią obronę przeciwrakietową na swym zachodnim wybrzeżu dodatkowymi 14 pociskami przechwytującymi.

Według źródeł wojskowych, użyte przez Koreę Płn. rakiety były to najprawdopodobniej rakiety typu Kn-02 o zasięgu 120 kilometrów, wystrzelone w trakcie ćwiczeń na wybrzeżu Morza Japońskiego.

Korea Północna regularnie przeprowadza testy takich pocisków, ale najnowsza próba mogła być także reakcją na odbywające się obecnie wspólne ćwiczenia sił zbrojnych Korei Południowej i USA - twierdzą rozmówcy Yonhap.

Phenian ogłosił ostatnio, że nie będzie więcej uznawał kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 r. ani wszystkich pozostałych porozumień odprężeniowych z Południem. Była to odpowiedź zarówno na rozszerzenie sankcji ONZ w następstwie przeprowadzonej 12 lutego północnokoreańskiej próby nuklearnej, jak i na ćwiczenia wojskowe w Korei Południowej.

Korea Północna oskarżyła również pośrednio Seul i Waszyngton o prowadzenie cybernetycznej dywersji przeciwko jej sieciom komputerowym. Oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA poinformowała, że państwowe serwery internetowe stały się celem intensywnych ataków.

Według KCNA jest godne uwagi, że ataki te nastąpiły w trakcie wspólnych ćwiczeń wojsk amerykańskich i południowokoreańskich. Nie jest tajemnicą, że "USA i marionetkowy rząd południowokoreański poważnie rozbudowują swój cyberpotencjał, by nasilać działalność dywersyjną i akty sabotażu przeciwko Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej" - zaznaczyła KCNA.

Jak podała w środę rosyjska agencja ITAR-TASS, dostęp do internetu został w Korei Północnej zablokowany - jak się przypuszcza, w rezultacie "potężnego ataku hakerskiego z zewnątrz". Według południowokoreańskich mediów przez pewien czas niedostępne były strony internetowe instytucji informacyjnych, w tym KCNA.

Korea Południowa oskarża swą komunistyczną sąsiadkę, że w ubiegłych latach przeprowadziła szereg cyberataków na witryny internetowe jej urzędów państwowych i instytucji finansowych - czemu Phenian zaprzecza.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)