Konwent UE: Borowski prosi o głos
Marszałek Sejmu Marek Borowski zwrócił się w poniedziałek do przewodniczącego Konwentu Unii Europejskiej z prośbą o stałe zaproszenie przedstawiciela krajów kandydujących do udziału w pracach Konwentu z prawem głosu. Konwent rozpocznie prace nad przyszłością Unii w najbliższy czwartek.
25.02.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
W liście, który Marszałek Sejmu wysłał do przewodniczącego Konwentu Valery'ego Giscard d'Estainga, Borowski poinformował, że zaproszenie przedstawiciela krajów kandydujących gwarantuje równoprawne uczestnictwo państw kandydujących we wszystkich pracach Konwentu UE.
Z niepokojem odnotowałem fakt nieobecności przedstawiciela krajów kandydujących w składzie Prezydium, pozbawiający kraje kandydujące wpływu w tej fazie prac na dyskusję o przyszłości Unii Europejskiej - napisał Borowski w liście.
Marszałek podkreślił też, że przez to zapisy deklaracji z Laeken, mówiące o pełnym zaangażowaniu w prace Konwentu państw kandydujących oraz sposobu ich reprezentacji analogicznego z reprezentacją państw członkowskich - jak się wyraził - wydają się niespełnione.
Brytyjska socjaldemokratka Gisela Stuart i irlandzki konserwatysta John Bruton zostali w piątek wybrani na przedstawicieli parlamentów narodowych w Prezydium Konwentu. Dwa miejsca zarezerwowane dla przedstawicieli parlamentów narodowych w 12-osobowym prezydium były jedynymi, o które mogliby teoretycznie ubiegać się mający zasiadać również w konwencie - bez prawa veta - reprezentanci państw kandydujących.
Na wybory członków Prezydium nie zostali zaproszeni reprezentanci krajów ubiegających się o członkostwo w Unii Europejskiej. Decyzje o nie wysyłaniu zaproszeń do kandydatów podjęła przewodnicząca w tym półroczu Unii, Hiszpania uważając, że skoro dla kandydatów nie przewidziano miejsc w Prezydium to nie mogą brać udziału w ustalaniu jego składu.
Polskimi przedstawicielami w Konwencie, który rozpocznie prace w najbliższy czwartek 28 lutego będą: minister ds. europejskich Danuta Huebner i jej zastępca Janusz Trzciński; reprezentanci Sejmu Józef Oleksy (SLD) i zastępująca go Marta Fogler (PO) oraz Senatu - Edmund Wittbrodt (Senat 2000) i jego zastępczyni Genowefa Grabowska (SLD). (and)