Konwencja o walce z przestępczością w sieci
Delegacje 30 państw podpisały w piątek na międzynarodowej konferencji w Budapeszcie konwencję na rzecz zwalczania przestępczości w cyberprzestrzeni.
23.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Konwencja Rady Europy o Cyberprzestępczości - przyjęta po 4 latach negocjacji na temat przeciwdziałania przestępstwom w Internecie - ustala katalog przestępstw komputerowych, nowe procedury w zakresie ich wykrywania i ścigania oraz określa zasady międzynarodowej współpracy w tym zakresie.
Traktat - obok państw europejskich - podpisały także Stany Zjednoczone, Kanada, Japonia, Republika Południowej Afryki.
Dokument reguluje sprawy dotyczące m.in. informatycznych aspektów naruszania praw autorskich, oszustw, pornografii dziecięcej oraz wykroczeń, związanych z bezpieczeństwem w Internecie.
Zapowiedziano także stworzenie policji zajmującej się ściganiem przestępstw dokonywanych w cyberprzestrzeni.
Hans Christian Kruger, zastępca Sekretarza Generalnego Rady Europy powiedział, że podpisanie konwencji jest przełomowym wydarzeniem w walce ze zorganizowaną przestępczością. Kruger przypomniał, że Rada Europy, powstała w 1949 r., od samego początku stawiała sobie za cel koordynowanie wysiłków na rzecz demokracji, praw człowieka i rządów prawa.
Konwencja jest pierwszym na świecie instrumentem międzynarodowym dotyczącym zwalczania przestępczości, związanej z istnieniem globalnych i lokalnych sieci komputerowych. (mk, mag)