PolitykaKontrowersyjny projekt PiS. Chcą przejąć władzę w stolicy? Rzecznik rządu odpowiada

Kontrowersyjny projekt PiS. Chcą przejąć władzę w stolicy? Rzecznik rządu odpowiada

Rzecznik rządu Rafał Bochenek zabrał głos na temat projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy autorstwa PiS. Pytany w Telewizji Republika, czy był on konsultowany z premier Beatą Szydło podkreślił, że jest to projekt poselski, a nie rządowy. - Zobaczymy jaki będzie jego ostateczny kształt - oznajmił Bochenek, zaznaczając, że będzie on podlegał obróbce parlamentarnej.

Kontrowersyjny projekt PiS. Chcą przejąć władzę w stolicy? Rzecznik rządu odpowiada
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

Bochenek odpierał też zarzuty opozycji, że celem zmiany ustroju Warszawy jest przejęcie przez PiS władzy w stolicy. Stwierdził, że opozycja "od samego początku krytykuje wszystkie pomysły PiS-u". - Wcale nie oczekiwałem, że ten pomysł również im się spodoba - powiedział. W jego ocenie, "trudno wskazać jakikolwiek projekt, który zyskałby poparcie ze strony polityków opozycji".

Rzecznik tłumaczył też, jakie intencje - jego zdaniem - stały za projektem. - Rozumiem, że intencją pomysłodawców było przede wszystkim usprawnienie funkcjonowania obszaru aglomeracyjnego wokół Warszawy; pod względem komunikacji, ułatwienia dla mieszkańców - oznajmił.

Zmiany bez konsultacji? "To będzie bardzo złe"

W ocenie Nowoczesnej, PiS ma świadomość, że nie wygra zbliżających się wyborów samorządowych uczciwie, dlatego proponuje zmiany w ustroju Warszawy.

Politycy ugrupowania wskazali na konferencji prasowej m.in. że zapisy tego projektu są niekonstytucyjne. Wiceprzewodniczący Nowoczesnej w Warszawie Paweł Rabiej uznał, że zmiany te będą prowadziły do pogorszenia życia mieszkańców zarówno Warszawy, jak i włączonych do niej gmin.

- To są bardzo poważne zmiany, które zostały zaproponowane bez dialogu społecznego - podkreślił Rabiej. Pytał jednocześnie z jakimi ekspertami rozmawiał PiS przygotowując projekt. - Czy konsultowano z mieszkańcami, czy konsultowano z samorządami? - pytał. - Jeśli te zmiany zostaną wprowadzone bez takich konsultacji, będzie to bardzo złe - dodał Rabiej.

Rozważają referendum

Posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz oceniła z kolei, że PiS ma świadomość tego, że "nie wygra zbliżających się wyborów samorządowych uczciwie". - Dlatego proponuje takie nieuczciwe rozwiązanie - zaznaczyła.

Jak podkreśliła, w sprawach tak kluczowych jak ustrój Warszawy powinni wypowiedzieć się przede wszystkim mieszkańcy, zarówno gmin podwarszawskich jak i samej stolicy. - Oni muszą mieć możliwość wypowiedzenia się na temat pozytywów i negatywów, które będzie niosła za sobą ta reforma - oświadczyła posłanka.

Zaznaczyła, że PiS działa w sposób autorytarny narzucając z góry pewne rozwiązania "wrzutką poselską, która nie wymaga żadnych konsultacji". - Dlatego my, jako Nowoczesna przeprowadzimy te konsultacje sami. Zapraszamy 20 lutego na konsultacje, które odbędą się w Sejmie i będą dotyczyły kwestii samorządowych, w tym także ustroju Warszawy - poinformowała.

Dodała, że Nowoczesna rozważa też kwestię przeprowadzenia referendum lokalnego dotyczącego nowego ustroju Warszawy.

Zdaniem marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, reforma administracyjna podniesie jakość życia mieszkańców całej aglomeracji. W radiowej Jedynce ocenił, że poszerzy się dostęp do edukacji, kultury czy służby zdrowia.

- To olbrzymia ilość problemów, które można rozwiązać przez stworzenie metropolii, wydzielenie Warszawy z województwa mazowieckiego - powiedział. - To bardzo dobry kierunek. Stworzenie dużej metropolii jest absolutnie dobre - stwierdził.

- Trzeba konsolidować i tworzyć metropolię warszawską, która ma wspólny interes, priorytety i połączenie - tłumaczył marszałek istotę projektu.

Karczewski przypomniał, że powstanie jednolitego obszaru metropolitalnego i wydzielenie go z reszty województwa proponował już prezydent Warszawy Lech Kaczyński.

Jak podkreślił, mieszkańcy Warszawy mają "nieporównywalnie wyższy poziom życia". - To nie jest kwestia wskaźników, a nierównomiernego rozwoju - dodał.

Marszałek zaprzeczył temu, że plany dotyczyły powstania nowej ustawy metropolitalnej. - Nie mówimy o nowej ustawie metropolitalnej, tylko w tej chwili o bardzo nierównomiernym województwie mazowieckim - podkreślił.

Co zakłada projekt?

Projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy zakłada m.in., że miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

Zgodnie z projektem, Rada miasta stołecznego Warszawy miałaby składać się z 50 radnych wybieranych w okręgach jednomandatowych. Radni mają być wybierani po jednym z każdej dzielnicy gminy Warszawa oraz po jednym z pozostałych gmin wchodzących w skład miasta stołecznego Warszawy.

Klub PiS złożył projekt do marszałka Sejmu. Jego autorzy uzasadniają, że Warszawa wraz z przyległymi gminami stanowi jednolity obszar funkcjonalny. Ich zdaniem, z chwilą powołania wielkiego województwa mazowieckiego zabrakło jednostki koordynującej rozwój metropolii.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (127)