Trwa ładowanie...
podręcznik

Kontrowersyjne wypowiedzi ekspertki MEN o antykoncepcji i kobietach

W sieci można znaleźć wykłady kontrowersyjnej ekspertki MEN prof. Dudziak, którą PiS wybrał na szefa zespołu pracującego nad podstawą programową "wychowania do życia w rodzinie". Dowiadujemy się z nich m.in, że kobieta powołana jest do dziewictwa lub do macierzyńska, a antykoncepcja gorsza jest niż handel ludźmi.

Share
Kontrowersyjne wypowiedzi ekspertki MEN o antykoncepcji i kobietach
Źródło: WP, Fot: Andrzej Hulimka
dklkir4

Jak informuje serwis oko.press w grudniu 2016 r. Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, poprosiła MEN o podanie kryteriów wyboru ekspertów, w tym prof. Urszuli Dudziak, do zespołu przygotowującego program i podręcznik przedmiotu „wychowanie do życia w rodzinie”. MEN nadesłało właśnie odpowiedź, w której informuje, iż "przy doborze ekspertów do przygotowania projektu podstawy programowej kształcenia ogólnego brane były pod uwagę osoby reprezentujące wysoki poziom merytoryczny(...), jak również bardzo dobrze znające praktykę szkolną". Tymczasem wykłady prof. Urszuli Dudziak zaprzeczają tym kryteriom, bowiem - jak pisze oko.press - ekspertka MEN demonstruje nie "wysoki poziom merytoryczny", ale osobiste poglądy.

- Powołaniem kobiety jest zarówno dziewictwo, jak i macierzyństwo. To są dwa rodzaje powołania kobiety - mówiła podczas jednego z wykładów prof. Dudziak. Twierdzenia te nie mają w ogóle charakteru naukowego, etycznego ani nawet wychowawczego. Są to bowiem deklaracje religijne zaczerpnięte z nauczania Jana Pawła II, który takie tezy przedstawił w „Liście do kobiet”. Tymczasem Konstytucja RP gwarantuje neutralność światopoglądową państwa i rozdział kościoła od państwa (art. 25).

dklkir4

Z kolei w innym wykładzie skierowanym bezpośrednio do młodzieży, przyszła autorka podręcznika do „wychowania do życia w rodzinie” prof. Dudziak mówi tak: - Normami szczególnie chroniącymi małżeństwo i rodzinę jest czystość przedmałżeńska, wierność, nierozerwalność małżeńska, odpowiedzialne rodzicielstwo wyrażające się w zakazie eliminowania i niszczenia płodności przez antykoncepcję. Akt płciowy powinien mieć miejsce wyłącznie w małżeństwie. W kolejnym, prof. Dudziak prezentuje pogląd, że małżeństwo nie kościelne nie ma w ogóle sensu. Prof. Dudziak w ogóle nie wspomina o czymś takim, jak współżycie przed ślubem - wszak jest ono niedozwolone, a antykoncepcja dla ekspertki MEN gorsza jest od handlu ludźmi. Wspomnieć przy tym trzeba, że handel ludźmi jest zabroniony w Polsce, a antykoncepcja nie.

Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny w liście do MEN napisała, iż z badań wśród młodzieży i rodziców wynika, że na zajęciach z wychowania do życia w rodzinie powinno się rozmawiać o: masturbacji, pornografii, kwestii przemocy i chorób przenoszonych drogą płciową, wstrzemięźliwości czy inicjacji seksualnej, aborcji, ciąży, życiu seksualnym. Portal oko.press podsumowując prezentowane poglądy prof. Dudziak stwierdza, iż młodzież nie ma co liczyć na nic poza nauczaniem postaw prorodzinnych i tradycyjnego modelu rodziny wraz z wartościowaniem stosowania antykoncepcji. Wiedzy o pozostałych tematach będą musieli szukać gdzie indziej.

dklkir4

Podziel się opinią

Share
dklkir4
dklkir4
Więcej tematów