Kontrowersyjna książka Grossa za rok po polsku
Jan T. Gross tłumaczy na polski swoją
najnowszą książkę - dowiedziało się "Życie Warszawy".
29.06.2006 | aktual.: 04.07.2006 10:20
Do księgarń w USA trafiła książka "Strach: antysemityzm w Polsce po Auschwitz". Praca Grossa opisująca incydenty antysemickie w Polsce po II wojnie, m.in. pogrom w Kielcach, którego 60. rocznica przypada 4 lipca, wzbudza emocje po obu stronach Atlantyku.
- Jan Gross aktualnie pracuje nad polską wersją swojej pracy. Trafi ona do czytelników najwcześniej za rok - ujawnia "ŻW" Katherine Marino z londyńskiej The Wylie Agency. W wersji angielskiej książka ma ponad 300 stron, w polskiej będzie ich mniej, bo autor skróci rys historyczny na początku, adresowany do amerykańskiego czytelnika. Nie możemy wykluczyć, że pewne fragmenty zostaną przez Grossa w polskim wydaniu poszerzone- mówi Maciej Gablankowski z wydawnictwa Znak.
Gross, emigrant z Polski, wykładowca historii na Uniwersytecie Princeton, zasłynął jako autor wydanej książki "Sąsiedzi". Opisał w niej zbrodnię w Jedwabnem, przypisując polskim mieszkańcom miasteczka zamordowanie w 1941 r. 1600 tamtejszych Żydów.
W USA przeważają entuzjastyczne recenzje nowej książki Grossa. Thane Rosenbaum na łamach "Los Angeles Times" tłumaczy sens tytułu książki Grossa. Po Auschwitz antysemityzm w Polsce wynikał ze strachu. Jednak tym razem to Polacy bali się Żydów. Bali się nie z powodu ich siły, bogactwa, sprytu czy nawet Boga. Obawiali się, że ta cząstka, która wciąż była żywa, mogła wrócić i wskazać oskarżycielskim palcem lub odebrać to, co do nich prawnie należało.
Gross, zdaniem Rosenbauma, opisał w "Strachu" powojenny paradoks. W ciągu dwóch lat po wyzwoleniu Auschwitz garstka ocalałych polskich Żydów została zabita albo zmuszona do wyjazdu. Dokończenie Ostatecznego Rozwiązania nie zostało popełnione przez nazistów. Wyręczyli ich dawni polscy sąsiedzi - cytuje "Życie Warszawy". (PAP)