Kontrowersyjna konferencja o holokauście w Iranie
Budząca wiele kontrowersji na
Zachodzie konferencja na temat holokaustu rozpoczęła się w stolicy Iranu, Teheranie. Jak twierdzą
organizatorzy, celem spotkania jest dyskusja o zagładzie Żydów w
czasie II wojny światowej w "swobodnej atmosferze".
Jednak pomysłodawcą zjazdu był irański prezydent Mahmud Ahmadineżad, który w swych wypowiedziach uznał holokaust za "mit" i wzywał do wymazania Izraela z mapy świata.
Natomiast organizatorem teherańskiego spotkania, na które zaproszono 67 naukowców z ok. 30 krajów, jest Instytut Studiów Politycznych i Międzynarodowych. Dyskusje przewidziano na dwa dni.
Otwierając konferencję szef instytutu Rasul Musawi powiedział, że celem dyskusji nie jest "ani zaprzeczenie, ani udowodnienie holokaustu". Chcemy tylko zapewnić badaczom właściwą atmosferę naukową, aby mogli swobodnie przedstawić swe opinie w tej kwestii historycznej - podkreślił. Zjazd pozwoli na omówienie - jak to ujął - "zagadnień" na temat holokaustu z dala od zachodnich tabu i restrykcji narzuconych naukowcom w Europie.
Podczas konferencji przewidziano wystąpienie irańskiego ministra spraw zagranicznych Manuszehra Mottakiego, który ma odczytać referat prezydenta Ahmadineżada. Irański przywódca wielokrotnie umniejszał znaczenie zagłady Żydów w Europie twierdząc, że służy ona usprawiedliwieniu powołania państwa żydowskiego na Bliskim Wschodzie kosztem terenów palestyńskich. Pogląd ten jest też powszechny wśród irańskich radykałów.
Teherańską konferencję potępiły Niemcy, gdzie zaprzeczanie holokaustowi - tak jak m.in. w Izraelu i USA - jest sprzeczne z prawem. Niemieckie władze nakazały też byłemu przewodniczącemu neofaszystowskiej partii NPD Guentherowi Deckertowi oddanie paszportu, aby uniemożliwić mu wyjazd na konferencję.
Iran tymczasem przygotowywał się do zjazdu przez kilka miesięcy. Zapowiedzi konferencji były publikowane nawet w czasie wizyty w Iranie sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana, który głośno powtarzał gospodarzom, iż holokaust stanowi fakt historyczny, a wystawiane wówczas w irańskiej stolicy satyry dotyczące zagłady Żydów nawołują do nienawiści.