Kontrowersje wokół zmiany nazwy Auschwitz
Ministerstwo Kultury jest zdziwione kontrowersjami wokół zmiany nazwy obozu koncentracyjnego Auschwitz. Polski rząd chce doprowadzić do zmiany obecnej oficjalnej nazwy "Obóz Koncentracyjny Auschwitz" na "Były Nazistowski Niemiecki Obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau". Na początku marca wiceminister kultury Tomasz Merta wystosował pismo w tej sprawie do UNESCO.
03.04.2006 | aktual.: 07.04.2006 17:03
Berliński dziennik "Berliner Zeitung" skrytykował ten pomysł, twierdząc, że symboliki tego miejsca nie należy zawężać do zbrodni nazistowskich, gdyż Auschwitz jest uniwersalnym symbolem ludobójstwa. Wiceminister Tomasz Merta jest zaskoczony argumentacją gazety. Rozumiemy, że ten obóz koncentracyjny to było coś wyjątkowego w historii ludzkości i wyciągamy z tego głęboką naukę, co nie zmienia przecież faktu, że były to zbrodnie dokonane przez niemieckich nazistów - tłumaczył wiceminister kultury.
Również historyk Jan Żaryn z Instytutu Pamięci Narodowej kwestionuje argumentację "Berliner Zietung" dowodząc, że podobnie nie należałoby używać nazwy sowieckie gułagi.
Wiceminister Tomasz Merta wyjaśnia, że zmiana nazwy ma być jednym ze sposobów przeciwdziałania przekłamaniom pojawiającym się co jakiś czas w mediach światowych. Przykładem może być ostatni numer niemieckiego tygodnika "Der Spiegel", gdzie w artykule pojawia się określenie "polski obóz koncentracyjny".
Przeciwny zmianie nazwy obozu Auschwitz jest warszawski korespondent publicznego niemieckiego radia ARD Thomas Rautenberg. Dziennikarz tłumaczy, że jeśli zostanie ustanowiona nowa nazwa, to raczej nie przyjmie się ona w świecie i doprowadzi to do jeszcze większego zamętu i znowu - do sporu - o nazwę.
Odpowiedzi UNESCO w sprawie zmiany nazwy należy oczekiwać w połowie roku.
Były niemiecki obóz Auschwitz wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 1979 roku. W obozie w latach 1940-1945 hitlerowcy zgładzili co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodów.