Kontrowersje wokół samolotów dla Węgier i Czech
JAS-39 Gripen
Amerykański Departament Stanu ujawnił, że Waszyngton jest rozczarowany decyzją Węgier i Czech, które zdecydowały się wynająć bądź kupić samoloty bojowe Gripen produkcji szwedzko-brytyjskiego koncernu BAE - SAAB.
19.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Stany Zjednoczone oferowały tym krajom - od 1999 roku nowym czlonkom NATO - między innymi samoloty bojowe produkcji amerykańskich koncernów Boeing i Lockheed Martin.
Rzecznik Departamentu Stanu Richard Boucher podkreślił, że amerykańskie samoloty bojowe są stosowane na całym świecie i wielokrotnie sprawdziły się w warunkach bojowych. Nie ukrywamy tego podczas rozmów z innymi państwami - powiedział Boucher. Samoloty Gripen używane są obecnie tylko przez lotnictwo Szwecji i Republiki Południowej Afryki.
Rzecznik Departamentu Stanu wyraził także zaniepokojenie, że wysoki koszt tej transakcji - mimo oferowanego przez producentów Gripena offsetu - może spowodować zaniedbanie innych potrzeb wojskowych i reform koniecznych do dostosowania sił zbrojnych Węgier i Czech do wymagań NATO.
Zalety amerykańskich samolotów bojowych F-16, które w zmodernizowanej wersji proponuje Polsce amerykański koncern Lockheed Martin, zachwalał ostanio amerykański sekretarz stanu Colin Powell ministrowi spraw zagranicznych Włodzimierzowi Cimoszewiczowi, który w tym tygodniu zakończył wizytę w Waszyngtonie.
Minister Cimoszewicz poinformował Colina Powella, emerytowanego generała i w przeszłości szefa połączonych sztabów amerykańskich sił zbrojnych, że ...polskie władze doceniają klasę wojskową tego samolotu. Dodał jednak, iż dostrzegają także zalety ofert konkurencyjnych i przetarg musi być rozstrzygnięty zgodnie z obowiązującymi w Polsce procedurami. (an)