ŚwiatKontrowersje wokół "Leksykonu rodziny i życia"

Kontrowersje wokół "Leksykonu rodziny i życia"

Falę protestów wzbudził we Włoszech dostępny już w księgarniach watykański "Leksykon rodziny i życia". Słownik omawia z punktu widzenia etyki katolickiej takie pojęcia, jak homoseksualizm, aborcja, antykoncepcja i eksperymenty genetyczne.

Zdaniem organizacji skupiających włoskich homoseksualistów, Watykan "wyruszył na nową krucjatę przeciw nim". Przewodniczący największej z takich organizacji - Arcigay, Franco Grillini, powiedział, że "gdyby Kościół zaprzestał kampanii nienawiści w stosunku do gejów, udałoby się rozwiązać większość problemów homoseksualistów we Włoszech".

Autorzy liczącego prawie 900 stron Leksykonu uważają, że "skłonności homoseksualne nie mają żadnej wartości społecznej" i przestrzegają przed nadawaniem im rangi w społeczeństwie w drodze uznania związków zawieranych przez osoby tej samej płci i przyznawania im praw należnych rodzinie, w tym prawa do adopcji.

Ich zdaniem niesłuszne jest piętnowanie postawy, która polega na szukaniu przyczyn i sposobów zwalczania skłonności homoseksualnych.

W słowniku zwraca się uwagę, że w "systemach społecznych i jednostkach o nastawieniu heteroseksualnym często wzbudza się poczucie winy" wobec homoseksualistów do tego stopnia, że zadawanie sobie pytań o istotę zjawiska homoseksualizmu "jest porównywane do zbrodni".

Równie krytycznie autorzy książki oceniają praktyki "bezpiecznego seksu". Piszą, że prezerwatywy są nieskuteczne. Aż w 10% przypadków, nie chronią przed zakażeniem wirusem HIV oraz że ich stosowanie zasługuje na "potępienie moralne". Słownik potępia też jako aborcyjne wszelkie sztuczne metody zapobiegania ciąży.

Leksykon zawiera przygotowane przez specjalistów z różnych dziedzin i z różnych państw świata, w tym także z Polski, omówienie 78 uznanych za kontrowersyjne haseł i pojęć.

Inicjatorem wydania słownika był przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny, kardynał Alfonso Lopez Trujillo, który podkreślił w przedmowie, że książka uzyskała aprobatę Kongregacji Nauki Wiary. (mk)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)