Kontrowersje wokół Dnia Papieża
Senat przyjął własny projekt ustawy ustanawiającej 16 października Dniem Papieża. Podczas wcześniejszej debaty projekt wywołał kontrowersje wśród senatorów. Za jego przyjęciem opowiedziało się 48 senatorów, przeciwnych było 2, a trzech wstrzymało się od głosu.
Maria Szyszkowska (niezrz.) wnioskowała o odrzucenie projektu. Jak argumentowała, Senat nie może arbitralnie formułować twierdzenia, że Jan Paweł II jest największym autorytetem XX wieku - a takie sformułowanie znajduje się w tekście projektu. "Autorytetów nie stanowi się mocą prawa" - powiedziała podczas debaty.
Zwolennicy projektu przekonywali z kolei, że papież jest niekwestionowanym autorytetem dla całego świata, niezależnie od jakichkolwiek inicjatyw senackich. Wicemarszałek Ryszard Jarzembowski (SLD-UP) kwestionował określenie "cały świat". "Miałem sposobność oglądać te wydarzenia z perspektywy Filipin (chodzi o śmierć papieża)" - powiedział. Jak podkreślił, z tamtej perspektywy twierdzenie, że cały świat pogrążył się wtedy w żałobie, jest nieuprawnione.
Inicjatorom projektu zależało nad przyjęciem go w piątek, aby mógł być uchwalony jeszcze przez Sejm tej kadencji. Tymczasem przed głosowaniem salę opuściło kilku senatorów i pojawiły się wątpliwości co do kworum. Sławomir Izdebski (Samoobrona) zarzucił senatorom lewicy, że chcą storpedować wniosek nie dopuszczając do głosowania. "To insynuacje" - ripostował Bogusław Mąsior (SLD-UP).
"Składając hołd największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył nas solidarności, odwagi i pokory, stanowczości i wyrozumiałości, mądrości, uchwala się co następuje: dzień 16 października ustanawia się Dniem Papieża Jana Pawła II" - głosi projekt.
Jak napisano w uzasadnieniu, 16 października 1978 roku Karol Wojtyła został wybrany papieżem. "Pontyfikat Jana Pawła II zmienił bieg dziejów świata w każdym jego wymiarze. Ustanowienie takiego dnia będzie wyrazem dumy, że tego wielkiego humanistę, człowieka o głębokiej wiedzy i wielkiej kulturze, ukształtowała polska tradycja" - głosi tekst uzasadnienia.
Senackim projektem zajmie się teraz Sejm.