Trwa ładowanie...
d3bk0bg
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kontrole paszportowe na granicy z Donbasem

Ukraińskie władze wprowadzają kontrolę paszportową na granicy z opanowanymi przez prorosyjskich separatystów terytoriami Donbasu na wschodzie kraju - podała Państwowa Straż Graniczna Ukrainy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donbas, Ukraina
Donbas, Ukraina (PAP/EPA, Fot: IVAN BOBERSKYY)
d3bk0bg

Służba oświadczyła, że na tereny, gdzie siły rządowe prowadzą operację antyterrorystyczną przeciwko rebeliantom, można będzie wjechać wyłącznie przez kontrolowane przez wojsko punkty i po okazaniu dokumentów.

W przypadku obywateli Ukrainy wymagany będzie tzw. paszport wewnętrzny, czyli odpowiednik dowodu osobistego, zaś w przypadku cudzoziemców - paszport.

- Cudzoziemcy i osoby bez obywatelstwa, udające się do niektórych rejonów (kontrolowanych przez separatystów powiatów) obwodu donieckiego i ługańskiego, kierowane są do punktów filtracyjnych dla ustalenia celu ich podróży do tej strefy - uprzedziła Straż Graniczna.

d3bk0bg

Ostrzegła także, że cudzoziemcy bądź bezpaństwowcy, którzy wjadą do strefy z pominięciem ukraińskich punktów kontrolnych, nie będą mogli opuścić opanowanych przez rebeliantów terytoriów i wjechać na tereny pozostające pod kontrolą ukraińskich władz.

Krajobraz po wyborach w Doniecku i Ługańsku

Ukraina zaostrza swą politykę wobec separatystów po przeprowadzonych w niedzielę wyborach władz samozwańczych "republik ludowych": donieckiej i ługańskiej (DRL i ŁRL).

Władze w Kijowie sprzeciwiły się temu głosowaniu, gdyż według nich - oraz uzgodnionych przez Ukrainę, Rosję i OBWE ustaleń z Mińska - powinno być ono przeprowadzone wyłącznie na podstawie prawa ukraińskiego.

d3bk0bg

Przedstawiciel Dumy Państwowej (izby niższej rosyjskiego parlamentu) Franc Klincewicz powiedział, że w Donieckiej Republice Ludowej i Ługańskiej Republice Ludowej wybrano legalne organy władzy, z którymi Duma będzie współpracować. Rosyjskie MSZ oświadczyło, że szanuje wyniki tych wyborów.

Dwa dni po wyborach ukraińska Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony podjęła decyzję o wstrzymaniu finansowania kontrolowanych przez rebeliantów terytoriów, poleciła też odwołanie ustaw o specjalnym statusie Donbasu.

W środę premier Arsenij Jaceniuk oświadczył, że opanowane przez separatystów rejony Donbasu nie będą otrzymywały dotacji z budżetu państwa, a ich mieszkańcy mogą liczyć wyłącznie na pomoc humanitarną.

Zobacz również wideo

d3bk0bg

Podziel się opinią

Share

d3bk0bg

d3bk0bg
Więcej tematów