"Kontrakt na gaz przedłużony, ale nie z Eural Trans Gas"
W 2006 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) przedłużyło kontrakt na dostawy gazu nie z Eural Trans Gas (Eural TG), a z RosUkrEnergo - powiedział b.minister gospodarki Piotr Woźniak.
05.02.2008 | aktual.: 07.02.2008 11:40
Szef resortu gospodarki w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego odniósł się w ten sposób do wypowiedzi przewodniczącego klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego, który powiedział, że kontrakt na dostawę gazu podpisany za rządów SLD z firmą Eural Trans Gas, został przedłużony na kolejne dwa lata za rządów PiS.
Według informacji przedstawionych w poniedziałkowym "Superwizjerze" TVN, kontrakt na dostawę gazu do Polski zawarty w 2003 r. - za rządów SLD - podpisała węgierska firma Eural Trans Gas, którą kontrolował Siemion Mogilewicz, ojciec chrzestny rosyjskiej mafii.
W lutym 2005 r. PGNiG zaakceptowało nowego dostawcę gazu, którym stała się szwajcarska spółka RosUkrEnergo AG, która przejęła od Eural Trans Gas wszystkie prawa i zobowiązania wynikające z umowy podpisanej w 2003 r.
Ten kontrakt wygasł z mocy wcześniej podpisanej umowy, w listopadzie 2006 roku został przedłużony na kolejne dwa lata i tę wiedzę miał i koordynator ds. służb specjalnych Zbigniew Wassermann i członkowie Rady Ministrów premiera Jarosława Kaczyńskiego - powiedział Chlebowski.
W 2006 r. zarząd PGNiG absolutnie nie miał wyjścia. Był wygasający kontrakt z RosUkrEnergo i perspektywa dziury w bilansie gazowym. Trzeba było kontrakt przedłużyć. Został on przedłużony o 3 lata - powiedział Woźniak.
B. minister gospodarki dodał, że problemów z dostawami gazu do Polski należy szukać w działaniach b. wicepremiera w rządzie Leszka Millera, Marka Pola, który w lutym 2003 r. renegocjował tzw. kontrakt jamalski na dostawy rosyjskiego gazu do Polski.
Na podstawie zawartego przez Pola porozumienia, Rosja zmniejszyła o 74,6 mld m sześc. dostawy rosyjskiego gazu. Oznaczało to redukcję dostaw o 34,5% w latach 2003-2020: z planowanych wcześniej 218,8 mld metrów sześc. Polska ma odebrać około 143,4 mld m sześc. w latach 2003-2020. Działania Pola negatywnie oceniła Najwyższa Izba kontroli.