Konsumencka inwigilacja
Do tej pory działalność rozpoczęło jedno biuro informacji gospodarczej gromadzące i udostępniające informacje o nierzetelnych klientach i przedsiębiorcach, a kolejne są w organizacji - pisze "Nasz Dziennik"
24.01.2004 | aktual.: 24.01.2004 07:05
Nierzetelnym konsumentom trudniej będzie uzyskać kredyt czy chociażby kupić telefon komórkowy. Już teraz jednak ci uczciwi zmagają się z kierowanymi wobec nich nieuzasadnionymi roszczeniami. Kiedy znajdą się w bazie BIG, wyjaśnienie usługodawcy swojej niewinności może okazać się uciążliwe i czasochłonne.
Aby znaleźć się na liście nierzetelnych dłużników , indywidualny konsument musi zalegać wobec swojego wierzyciela na kwotę co najmniej 200 zł. Większa kwota minimalnego zadłużenia dotyczy przedsiębiorstw i wynosi 500 zł - informuje "Nasz Dziennik".
Biura będą mogły prowadzić również pozytywną historie kredytową konsumenta.
Dane o konsumentach mogą przekazywać tylko te podmioty, które mają podpisaną umowę z BIG-iem i upoważnione są do tego przez ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczej np. banki, operatorzy telefonii stacjonarnej i komórkowej, telewizje kablowe oraz satelitarne, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, dostawcy energii elektrycznej, ciepła, gazu i wody, a także firmy świadczące usługi przewozu osób w regularnej komunikacji publicznej - informuje "Nasz Dziennik". (PAP)