Konsultacje międzyrządowe o pracy i edukacji
Skrócenie okresów przejściowych dotyczących swobodnego przepływu pracowników między starymi i nowymi krajami UE jest nie tylko możliwe, ale i potrzebne - przekonywał w Paryżu premier Marek Belka rozpoczynając pierwsze polsko-francuskie konsultacje międzyrządowe.
Spotkanie Belki z francuskim premierem Jeanem-Pierrem Raffarinem ma zaowocować powołaniem wspólnej polsko-francuskiej grupy roboczej do spraw swobodnego przepływu pracowników. Oprócz rynków pracy, tematem konsultacji międzyrządowych jest współpraca w dziedzinie kultury, edukacji, nauki i badań.
Przed rozpoczęciem jednodniowych konsultacji obaj premierzy byli zgodni, że polsko-francuskie stosunki wkraczają w nowy etap.
Francja jest bardzo szczęśliwa widząc Polskę wśród swoich europejskich partnerów i mogąc zacieśniać wzajemną współpracę - powiedział Raffarin. Dodał, że chodzi o kontakty nie tylko dwustronne, ale także w ramach Trójkąta Weimarskiego (razem z Niemcami) i Unii Europejskiej.
Według Belki, Polska i Francja stoją przed nowym etapem we wzajemnych stosunkach, który pozwoli odkryć się na nowo i wspólnie zaangażować w rozwój procesu integracji europejskiej. Podkreślił też konieczność "dalszej dynamicznej" współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.
Polski premier ocenił, że skrócenie okresów przejściowych dotyczących swobodnego przepływu pracowników pomiędzy starymi i nowymi krajami UE "jest nie tylko możliwe, ale i potrzebne".
Z zadowoleniem przyjmujemy gotowość strony francuskiej do rozmów o liberalizacji ograniczeń w przepływie pracowników. Pozytywne doświadczenia Wielkiej Brytanii, Irlandii i Szwecji pokazują, że rozszerzenie Unii Europejskiej nie doprowadziło do masowej migracji (pracowników) - powiedział Belka. - Powstanie grupy roboczej do tych spraw wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Polski.
Zgodnie z Traktatem Akcesyjnym "stare kraje" UE mogły wprowadzić maksymalnie siedmioletni okres przejściowy na otwarcie swoich rynków pracy dla obywateli "nowych" państw UE. Po dwóch latach od rozszerzenia, czyli w maju 2006 roku, kraje, które wprowadziły ograniczenia, muszą zadeklarować, czy zamierzają je utrzymać.
Poniedziałkowe rozmowy przedstawicieli rządów Polski i Francji mają także dotyczyć m.in. możliwości przygotowania wspólnej polsko- francuskiej matury, zwiększenia we Francji liczby liceów z językiem polskim, a także wzajemnego uznawania świadectw szkolnych i dyplomów wyższych uczelni, oraz współpracy w dziedzinie nauki i badań.
Świadomi wyzwań stawianych Europie przez Strategię Lizbońską wyrażamy nadzieję na zacieśnienie naszych wzajemnych kontaktów i stałe rozszerzanie współpracy naukowej - podkreślił Belka.
Raffarin chwalił trwający we Francji Polski Sezon "Nova Polska" - serię wydarzeń, które prezentują francuskiej publiczności polskie osiągnięcia kulturalne i naukowe.
Polsko-francuskie międzyrządowe konsultacje mają odbywać się na wzór regularnych kontaktów francusko-niemieckich i francusko-brytyjskich. Przyjęcie takiej formuły uzgodnili już rok temu Raffarin i ówczesny premier Leszek Miller w Warszawie, ale impulsem do ich rozpoczęcia była październikowa wizyta prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w Paryżu.
Polskę i Francję łączy nie tylko wiele lat wspólnej historii, gorące emocje i sentymenty, ale przede wszystkim twarde interesy i wspólna przyszłość w Europie - podsumował Belka.