Konstytucja dla demokracji w UE
Jak zaradzić deficytowi demokracji w Unii Europejskiej zastanawiali się w środę w Warszawie uczestnicy konferencji "Demokracja w Europie - Dlaczego UE potrzebuje konstytucji".
Konferencję zorganizowało Centrum Stosunków Międzynarodowych. Jej przesłanką były żywe ostatnio dyskusje na temat możliwości i celowości uchwalenia dla Unii konstytucji europejskiej oraz problemu suwerenności poszczególnych państw i zakresu władzy, która może być przyznana instytucjom europejskim.
_ Bez demokracji, zapewnienia demokratycznej kontroli instytucji europejskich, nie będzie akceptacji dla dalszej integracji Unii Europejskiej_ - mówił prezes Centrum Janusz Reiter otwierając spotkanie.
Larry A. Siedentop z University of Oxford wymienił wśród niebezpieczeństw w procesie budowy demokracji w UE Siedentopf wymienił zagrożenie związane z poszerzeniem Unii i _ upokorzeniem jej nowych członków". Powstanie Europy o dwóch wymiarach, dwóch prędkościach, może wzbudzić poczucie upokorzenia obywateli, samorządów, nowych członków wspólnoty_ - ostrzegł.
Uczestnicy konferencji odnieśli się również do stanowiska rządu polskiego w sprawie przyszłości UE oraz poświęconej temu debaty w Polsce. Podkreślali, że polskie stanowisko i wkład w prace konstytucyjne Konwentu UE są, w porównaniu do innych państw kandydujących, odważne, aktywne i rozbudowane. Natomiast wątpliwości budzi stan debaty na temat demokracji nie tyle w Europie, co w ogóle demokracji w naszym państwie. (reb)