Trwa ładowanie...
d4ekj3s

Konstytucja dla demokracji w UE


Jak zaradzić deficytowi demokracji w Unii Europejskiej zastanawiali się w środę w Warszawie uczestnicy konferencji "Demokracja w Europie - Dlaczego UE potrzebuje konstytucji".

d4ekj3s
d4ekj3s

Konferencję zorganizowało Centrum Stosunków Międzynarodowych. Jej przesłanką były żywe ostatnio dyskusje na temat możliwości i celowości uchwalenia dla Unii konstytucji europejskiej oraz problemu suwerenności poszczególnych państw i zakresu władzy, która może być przyznana instytucjom europejskim.

_ Bez demokracji, zapewnienia demokratycznej kontroli instytucji europejskich, nie będzie akceptacji dla dalszej integracji Unii Europejskiej_ - mówił prezes Centrum Janusz Reiter otwierając spotkanie.

Larry A. Siedentop z University of Oxford wymienił wśród niebezpieczeństw w procesie budowy demokracji w UE Siedentopf wymienił zagrożenie związane z poszerzeniem Unii i _ upokorzeniem jej nowych członków". Powstanie Europy o dwóch wymiarach, dwóch prędkościach, może wzbudzić poczucie upokorzenia obywateli, samorządów, nowych członków wspólnoty_ - ostrzegł.

Uczestnicy konferencji odnieśli się również do stanowiska rządu polskiego w sprawie przyszłości UE oraz poświęconej temu debaty w Polsce. Podkreślali, że polskie stanowisko i wkład w prace konstytucyjne Konwentu UE są, w porównaniu do innych państw kandydujących, odważne, aktywne i rozbudowane. Natomiast wątpliwości budzi stan debaty na temat demokracji nie tyle w Europie, co w ogóle demokracji w naszym państwie. (reb)

d4ekj3s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ekj3s
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj