Trwa ładowanie...
d3i6nwy

Konstanty Radziwiłł: projekt klubu Kukiz'15 ws. konopi idzie za daleko

• Minister zdrowia: projekt zakłada możliwość "hodowania konopi na balkonach"
• Zdaniem Radziwiłła już teraz konopie indyjskie mogą być używane w medycynie
• Dodał, że są w Polsce pacjenci leczeni preparatami tego typu
• - Mało tego: są leczeni za darmo - podkreślił szef resortu zdrowia
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł (Agencja Gazeta, Fot: Jakub Orzechowski)
d3i6nwy

Konopie indyjskie już dziś mogą być używane w celach leczniczych, ale projekt ustawy, zgłoszony przez klub Kukiz'15 idzie zdecydowanie za daleko, bo zakłada możliwość "hodowania konopi na balkonach" - mówił w poniedziałek w Polskim Radiu 24 minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

- Leki, które są wyprodukowane na bazie konopi indyjskich, są dostępne dla polskich pacjentów i jest spora grupa pacjentów, którzy są leczeni. Mało tego: są leczeni za darmo tymi preparatami - powiedział Radziwiłł, pytany o stosunek do projektu ustawy, który ma dopuszczać stosowanie marihuany do celów medycznych.

Jednak, jak dodał, projekt zgłoszony przez klub Kukiz'15, który w tym tygodniu ma być dyskutowany w parlamencie, "idzie znacznie dalej". "- n nie mówi o leczeniu pacjentów, ale o hodowaniu konopi na balkonach, i o powszechnym dostępie do preparatów, które są po prostu narkotykami - powiedział Radziwiłł.

d3i6nwy

Zdaniem ministra zdrowia każdy lek, który "przeszedł odpowiednią procedurę sprawdzenia i nie ma wątpliwości co do jego skuteczności i bezpieczeństwa, może być produkowany", także w Polsce.

- Myślę, że jeśli chodzi o konopie indyjskie, to droga jest dosyć daleka, bo dowody na skuteczność leków z tego obszaru są dosyć słabe, więc jesteśmy w takim miejscu, który lepiej nazywać badaniami, eksperymentalną terapią, czyli taką (co do której) są jakieś sygnały, że może być skuteczna, ale jeszcze daleko do tego, byśmy byli o tym przekonani - powiedział szef resoru zdrowia.

Projekt dotyczący legalizacji w Polsce medycznej marihuany w lutym złożył w Sejmie klub Kukiz'15. Pierwsze czytanie projektu w sejmowej komisji zdrowia zaplanowane jest na najbliższy czwartek.

d3i6nwy

Podziel się opinią

Share
d3i6nwy
d3i6nwy
Więcej tematów