Trwa ładowanie...
12-02-2007 16:16

Konrad Kornatowski został szefem policji

Dotychczasowy szef biura ds. przestępczości
zorganizowanej Prokuratury Krajowej Konrad Kornatowski został
komendantem głównym policji. Jeszcze w poniedziałek oficjalnie
obejmie to stanowisko.

Konrad Kornatowski został szefem policjiŹródło: PAP
d3stwo1
d3stwo1

O takiej decyzji premiera Jarosława Kaczyńskiego i jednoczesnym odwołaniu Marka Bieńkowskiego poinformował szef MSWiA Janusz Kaczmarek na konferencji prasowej. Pytany o zadania dla nowego komendanta, czy wizję policji i innych resortowych służb, odpowiadał, że swą koncepcję przedstawi na dorocznej odprawie komendantów policji.

Wiadomo jedynie, że Kaczmarek opowiada się za obecnym usytuowaniem Centralnego Biura Śledczego w strukturach policji. O swej opinii, cytowanej przez media, by odłączyć administrację od MSW Kaczmarek powiedział, że wymaga zbadania, czy taka koncepcja będzie lepsza niż aktualna, z punktu widzenia całej administracji.

Jest takie powiedzenie 'dwa grzyby w barszczu to za dużo'. Dziś w MSWiA i policji jest dwóch prokuratorów, co pan na to - pytali Kaczmarka dziennikarze. Zależy, jaką kto lubi zupę - odparł minister.

Konrad Kornatowski zapewnił, że bezpieczeństwo obywateli będzie jego priorytetem. Nowy Komendant Główny Policji powiedział, że świadomie podejmuje się trudnego zadania. Kornatowski ma zamiar szybko zapoznać się z sytuacją w policji, aby następnie wyciągnąć określone wnioski. Jak podkreślił - oprócz zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom naszego kraju pragnie on poprawić wizerunek policji oraz usprawnić funkcjonowanie Komendy Głównej.

d3stwo1

Nowy szef policji, 50-letni Konrad Kornatowski, jest kolejną osobą spoza policji na kierowniczym stanowisku w tej służbie. To najbliższy współpracownik Janusza Kaczmarka. Zaczynał pracę w wymiarze sprawiedliwości w 1984 roku. W połowie lat 90. został jednym z pierwszych śledczych wydziału do walki z przestępczością zorganizowaną prokuratury okręgowej w Gdańsku. Brał m.in. udział w rozbiciu jednego z najgroźniejszych gangów terroryzujących Trójmiasto - tzw. gangu Wróbla. Był też rzecznikiem prasowym prokuratury.

We wrześniu 2006 r. Kornatowski został szefem biura ds. przestępczości zorganizowanej. Wcześniej był zastępcą warszawskiego prokuratora apelacyjnego.

Według mediów, cieszy się on wielkim zaufaniem nie tylko ministra Kaczmarka, ale także szefa resortu sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Konrad Kornatowski zastąpi na stanowisku Komendanta Głównego policji Marka Bieńkowskiego, który w piątek podał się do dymisji. Bieńkowski swoją decyzję uzasadnił względami osobistymi.

d3stwo1

O jego dymisji spekulowano od kilku miesięcy. Media donosiły m.in. o konflikcie między Bieńkowskim a wiceministrem SWiA odpowiedzialnym za policję Markiem Surmaczem. Nieoficjalnie jako jedną z przyczyn dymisji b. szefa MSWiA Ludwika Dorna podawano konflikt z ministrem sprawiedliwości - także w tym kontekście mówiono o odwołaniu Bieńkowskiego.

To nie jedyne zmiany, które w najbliższym czasie nastąpią w KGP. Sam minister spraw wewnętrznych i administracji Janusz Kaczmarek zapowiadał w ubiegłym tygodniu, że obsadzone zostaną stanowiska - zastępcy szefa policji nadzorującego prewencję i dyrektora Centralnego Biura Śledczego - w poniedziałek na konferencji Kaczmarek powiedział, że decyzja kadrowa jeszcze nie zapadła.

W mediach pojawiły się informacje, że tym ostatnim może zostać szef warszawskiego oddziału CBŚ Jarosław Marzec.

Na stanowisku zastępcy szefa policji nadzorującego prewencję był wakat odkąd w październiku 2006 r. do dymisji podał się nadinsp. Ryszard Siewierski. Oficjalnym powodem tego było przejście na emeryturę.

d3stwo1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3stwo1
Więcej tematów