ŚwiatKonklawe - początek nowej ery

Konklawe - początek nowej ery

Nadszedł dzień konklawe. Od śmierci Jana Pawła II prasa donosiła o zakulisowych przygotowaniach do wydarzenia.

18.04.2005 | aktual.: 18.04.2005 16:18

Zebrani w Kaplicy Sykstyńskiej hierarchowie stoją przed wielkim wyzwaniem, ale zanim wrzucą do urny karty do głosowania będą musieli jeszcze raz pomyśleć: czy chcą pontyfikatu przejściowego? Czy chcą odważnych reform w Kościele, a przede wszystkim: jakiego chcą Kościoła? Dopiero teraz w Kościele Rzymskokatolickim zaczyna się XXI wiek. Wiek XX zaczął się z Drugim Soborem Watykańskim, a zakończył wraz ze śmiercią Jana Pawła II. Kardynałom towarzyszą modlitwy miliarda katolików na całym świecie, ale i członków innych Kościołów chrześcijańskich.

Media od dawna przygotowywały się na to wydarzenie. Watykański dziennik "Osservatore Romano" przygotował 57 biografii kardynalskich. Być może jedna z nich będzie życiorysem nowego papieża. Dziennikarze zapowiedzieli specjalne wydanie gazety już 15 minut po ogłoszeniu nazwiska kolejnego biskupa Rzymu.

Także Ekumeniczna Agencja Informacyjna przygotowywała od ponad tygodnia “papieski serwis” z kilkunastoma życiorysami kardynałów, którzy uchodzą za faworytów, ale także i tych, którzy stoją w cieniu. Wyniki naszej sondy, “wirtualnego konklawe” pokazują, że większość Czytelników spodziewa się na tronie papieskim kardynała Josepha Ratzingera, dziekana kolegium kardynalskiego, który poprowadzi konklawe. Jaki będzie wynik dowiemy się już niedługo. Bieżące informacje z Watykanu można śledzić na zaprzyjaźnionym z EAI Ekumenizm.pl portalu informacyjnym Wirtualna Polska.

Zapraszamy do zapoznania się z tekstami, dotyczącymi przebiegu KONKLAWE oraz sylwetkami kardynałów w dziale LUDZIE KOŚCIOŁA.


EAI Ekumenizm.pl obchodzi swoje pierwsze urodziny i jest inicjatywą polskich chrześcijan z różnych Kościołów chrześcijańskich, mieszkających w wielu częściach świata (Polska, Brazylia, Niemcy, Holandia i Anglia). Depesze informacyjne EAI publikowane są m.in. na łamach „Przeglądu Powszechnego”, pisma warszawskich księży jezuitów, „Jednoty”, ekumenicznego miesięcznika wydawanego przez konsystorz Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, a także na stronach Wirtualnej Polski. Osobnym serwisem powiązanym z EAI Ekumenizm.pl jest Magazyn Teologiczny Semper Reformanda.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)