Koniec wojny w Korei?
Podpisanie traktatu pokojowego, który zastąpiłby porozumienie o
zawieszeniu ognia kończące wojnę koreańską, zaproponowały Korei Północnej Stany Zjednoczone. Warunkiem takiego traktatu jest rezygnacja Phenianu z programu broni nuklearnej i rozwianie obaw
związanych z bronią chemiczną oraz rakietami balistycznymi - pisze
japoński "Nihon Keizai".
05.11.2003 | aktual.: 05.11.2003 09:08
Organ japońskich kół gospodarczych twierdzi, iż Waszyngton traktuje swoją propozycję jako sposób oficjalnego zakończenia wojny i rozwiązania kryzysu nuklearnego na Półwyspie Koreańskim.
Propozycja ta miała zostać przedstawiona Korei Północnej podczas trójstronnych rozmów z udziałem Chin w kwietniu i sześciostronnych rozmów w sierpniu, w których uczestniczyły ponadto Korea Południowa, Japonia i Rosja.
Korea Północna i Południowa pozostają formalnie w stanie wojny, bowiem Seul nie podpisał nigdy porozumienia o zawieszeniu ognia kładącego kres wojnie koreańskiej z lat 1950-1953.
Dziennik twierdzi, że Stany Zjednoczone rozważały udzielenie Korei Północnej gwarancji bezpieczeństwa, jednak nie zdecydowały się na nadanie im formy prawnej ze względu na obawy związane z bronią chemiczną i biologiczną oraz rakietami dalekiego zasięgu.
Jeśli Phenian rozwiąże te problemy, Waszyngton zaoferuje mu albo porozumienie pokojowe albo traktat, który podpisaliby sygnatariusze porozumienia o zawieszeniu ognia - USA, Korea Północna i Chiny - oraz Korea Południowa i Japonia - twierdzi dziennik.