Amerykanie ostrzegają. "Koniec ukrytej wojny" na Bliskim Wschodzie

"The New York Times" ocenia, że atak na irańską placówkę dyplomatyczną w Damaszku - za którą prawdopodobnie stoi Izrael - to znak, że konflikt między krajami przybiera coraz bardziej otwartą formę. Teheran już zapowiada odwet.

Skutki uderzenia w Damaszku
Skutki uderzenia w Damaszku
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/EPA/YOUSSEF DAFAWWI
oprac. TWA

W uderzeniu zginęło co najmniej trzech wyższych rangą irańskich dowódców i czterech innych oficerów, którzy nadzorowali tajne operacje Teheranu w regionie Bliskiego Wschodu.

Była to jedna z najbardziej krwawych izraelskich operacji wymierzonych w Iran. Te ataki trwają od lat, a ich celem są głównie dowódcy wojskowi oraz naukowcy zajmujący się badaniami jądrowymi - zauważyła amerykańska gazeta, powołując się na szacunki dotyczące ofiar przedstawione przez władze Iranu i Syrii.

Czterech urzędników z Izraela, pragnących zachować anonimowość, potwierdziło w rozmowie z dziennikiem, że rząd tego państwa jest odpowiedzialny za ostrzał w Damaszku, ale zaprzeczyło, że zaatakowany obiekt posiadał status misji dyplomatycznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ponure odkrycie w Gazie. Zajrzeli w ściany i sufit szpitala

Odmienny pogląd wyraził ambasador Syrii w Iranie Szafik Dajub, który ocenił, że było to "jawne i całkowite naruszenie wszelkich międzynarodowych konwencji i norm".

"Uderzenie w Damaszku oznacza eskalację niewypowiedzianej wojny Izraela z Iranem" - ocenia "The New York Times".

Syria obwinia Izrael

Ministerstwo obrony Syrii poinformowało w poniedziałek, że siły zbrojne Izraela przeprowadziły tego dnia nalot na konsulat Iranu w Damaszku. Według syryjskich mediów państwowych zginęło co najmniej sześć osób, w tym generał brygady Mohammad Reza Zahedi, dowódca elitarnej irańskiej jednostki Al-Kuds w Syrii i Libanie.

Iran zastrzega sobie prawo do podjęcia działań odwetowych - oświadczyło MSZ tego kraju.

Choć nikt oficjalnie nie przyznał się do przeprowadzenia nalotu, syryjskie władze przypisały odpowiedzialność Izraelowi.

Izrael od lat przeprowadza ataki na cele w Syrii, uznawane za powiązane z Iranem. Wpływy Teheranu w Syrii wzrosły od czasu, gdy Iran zaczął wspierać syryjskiego dyktatora Baszara el-Asada w wojnie domowej, która rozpoczęła się w 2011 roku.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie