Trwa ładowanie...
d1bl1bw

Koniec tajemnicy ws. Amelii Earhart. Są wyniki badań

Kości znalezione niemal 80 lat temu na wysepce na Pacyfiku mogą należeć do zaginionej pilotki Amelii Earhart. Wynika to z powtórnej analizy badań szczątków.
Share
Earhart podjęła się próby okrążenia kuli ziemskiej wzdłuż równika w 1937 r.
Earhart podjęła się próby okrążenia kuli ziemskiej wzdłuż równika w 1937 r.Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA
d1bl1bw

Nowa analiza wykazały, że kości należą jednak do kobiety, a nie, jak stwierdzono podczas badań z 1940 r,. do mężczyzny. Zdaniem Richarda Jantza, emerytowanego prof. Uniwersytetu Tennessee ustalenia mają potwierdzać, że legendarna pilotka z USA zmarła na wyspie Nikumaroro, po tym jak jej samolot rozbił się w pobliżu w 1937 r.

Naukowiec wykorzystał najnowocześniejsze narzędzia współczesnej kryminalistyki, by ponownie przeanalizować dane zebrane wcześniej - podaje rmf24.pl. Jantz użył m.in. ze stworzonego przez siebie programu komputerowego. To dzięki niemu ustalił, że rozmiar kości wykazuje więcej podobieństw do ciała Earhart, niż do 99 proc. osób, których dane znalazły się w obszernej bazie danych.

Zobacz także: Szczecińscy naukowcy: połowa z nas jest zatruta

Dane na temat pilotki naukowiec zebrał dzięki analizie jej zdjęć, ubrań, a także pomiarom wykonywanych przez krawcowe. Jantz zastrzega, że nie podważa kompetencji lekarza, który niemal 80 lat temu badał kości, ale wskazuje na ograniczone możliwości ówczesnej nauki i kryminalistyki.

d1bl1bw

Ekspert wykluczył również, że szczątki mogły należeć do jednej z ofiar katastrofy statku "Norwich City" z 1929 r. w pobliżu wyspy.

Samotny lot

Amelia Earhart była pierwszą kobietą, którą zabrano na pokład transatlantyckiego samolotu. Była też pierwszą kobietą, która przeleciała nad Atlantykiem i drugą osobą, która zrobiła to samotnie, w 1932 roku. Miała wówczas tylko 32 lata, była odważna i czuła, że może wszystko. Kiedy ukończyła lot, dostała odznaczenie od Herberta Hoovera, ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, oraz rządu Francji.

Pilotka 1937 r. wyruszyła w podróż wzdłuż równika. Po czterdziestu dniach, kiedy wystartowała z Nowej Gwinei i leciała nad Oceanem Spokojnym, jej nawigator Fred Noonan stracił z nią kontakt radiowy. Poszukiwania wraku (uczestniczyły w nich 64 samoloty i 8 okrętów wojennych) nie przyniosły efektów.

d1bl1bw

Podziel się opinią

Share
d1bl1bw
d1bl1bw
Więcej tematów