ŚwiatKoniec szczytu UE-Turcja. Jest wspólne oświadczenie ws. kryzysu migracyjnego

Koniec szczytu UE‑Turcja. Jest wspólne oświadczenie ws. kryzysu migracyjnego

• Przywódcy UE i Turcji uzgodnili wspólne oświadczenie w sprawie współpracy przy rozwiązywaniu kryzysu migracyjnego
• Turcja proponuje, że będzie przyjmować nielegalnych imigrantów z Grecji
• W zamian za to oczekuje podwojenia wsparcia finansowego
• Szydło: nie ma żadnych nowych zobowiązań dla unijnych krajów w sprawie przyjmowania migrantów
• Tusk: dni nielegalnej imigracji do Europy dobiegły końca
• Szczegóły mają zostać wypracowane do następnego spotkania przywódców 17 i 18 marca

Koniec szczytu UE-Turcja. Jest wspólne oświadczenie ws. kryzysu migracyjnego
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Olivier Hoslet

08.03.2016 | aktual.: 08.03.2016 02:20

Spotkanie przywódców 28 krajów z tureckim premierem w Brukseli trwało ponad 12 godzin. Premier Luksemburga Xavier Bettel poinformował na Twitterze, że uzgodniono, iż przed planowanym na 17 i 18 marca kolejnym szczytem UE szef Rady Europejskiej Donald Tusk ma pracować nad szczegółami współpracy UE-Turcja na bazie propozycji, przedstawionych przez stronę turecką.

Według polskiej premier Beaty Szydło "na wniosek Polski w końcowym tekście porozumienia zamieszczona została poprawka, że nie ma nowych zobowiązań w zakresie przesiedleń i relokacji" uchodźców. Szydło poinformowała o tym na Twitterze.

- Mamy wspólny plan działania dotyczący współpracy z Turcją. Dla mnie najważniejsze jest to, że w tym naszym wspólnym komunikacie jest zgłoszona przeze mnie poprawka, która mówi o tym, że nie będzie żadnych dodatkowych - ponad te, które były ustalone - zobowiązań państw członkowskich w zakresie i przesiedleń - mówiła polskim dziennikarzom Szydło, wychodząc ze szczytu.

Jak podkreśliła spotkanie UE-Turcja potwierdziło, to o czym PiS mówiło od dawna, mianowicie że trzeba rozwiązywać problem uchodźców poza granicami UE. Zaznaczyła, że po szczycie jest też nadzieja na przywrócenie normalnego funkcjonowania strefy Schengen. - Mam nadzieję, że to jest bardzo blisko i że te decyzje, o których dziś dyskutowaliśmy do tego nas przybliżają - oświadczyła.

Szydło relacjonowała, że negocjacje były trudne, ale ich efekt jest dobry z punktu widzenia Polski, a także dla przyszłości UE. Według niej, jeśli konsekwentnie będzie realizowane, to o czym rozmawiali przywódcy, to będzie to dużym krokiem w kierunku rozwiązania problemu migracyjnego w Europie.

Szefowa rządu poinformowała, że Polska jest gotowa, by pomagać chronić granice zewnętrze UE. - Zadeklarowaliśmy udział polskich pograniczników, polskich policjantów, kilkaset osób, które jest gotowe brać udział w tych czynnościach, oczywiście również sprzęt. Z naszej strony jest otwartość, tak samo, jeśli chodzi o niesienie pomocy humanitarnej: uczestniczenie, partycypowanie w kosztach, ponoszonych na rzecz tych, który tej pomocy potrzebują - oświadczyła premier.

"Koniec nielegalnej imigracji do Europy"

- Dni nielegalnej imigracji do Europy dobiegły końca - oświadczył szef Rady Europejskiej Donald Tusk po szczycie UE-Turcja. - Przyjęliśmy z zadowoleniem nowe, śmiałe propozycje przedstawione dziś przez Turcję, by zaradzić kryzysowi (migracyjnemu - przyp. red.) - powiedział na konferencji prasowej.

Dodał, że przywódcy unijni zgodzili się pracować dalej na bazie tych propozycji, które zakładają: odsyłanie wszystkich osób przeprawiających się nielegalnie z Turcji na greckie wyspy; przyśpieszenie liberalizacji wizowej dla obywateli Turcji; przyśpieszenie wypłaty 3 mld euro na pomoc uchodźcom w Turcji oraz udostępnienie dodatkowej pomocy finansowej na ten cel; przygotowanie do otwarcia nowych rozdziałów w negocjacjach w sprawie przystąpienia Turcji do UE; możliwość utworzenia "bardziej bezpiecznych" stref w Syrii; przesiedlenia uchodźców bezpośrednio z Turcji do UE.

Szczegóły współpracy mają zostać wypracowane do następnego spotkania przywódców 17 i 18 marca.

Premier Turcji Ahmet Davutoglu powiedział, że władzom w Ankarze przyświecają przede wszystkim cele humanitarne. - Chcemy zniechęcać do nielegalnej imigracji do UE i zwalczać przemytników ludzi (...). Nie chcemy już dłużej widzieć kobiet i dzieci umierających na morzu - powiedział Davutoglu.

Na szczycie w Brukseli Turcja zaproponowała, że będzie gotowa przyjmować z powrotem wszystkich nielegalnych imigrantów przeprawiających się do Grecji; w zamian za to oczekuje między innymi podwojenia wsparcia finansowego ze strony UE i przyspieszenia liberalizacji wizowej oraz negocjacji dotyczących przystąpienia Turcji do UE. Kraje Unii miałyby także rozpocząć przesiedlenia uchodźców syryjskich bezpośrednio z Turcji.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (184)