Koniec szczytu G‑8 w Evian
Opublikowaniem deklaracji końcowej
o światowej gospodarce i wyzwaniach stojących przed wspólnotą
międzynarodową zakończył się we francuskim kurorcie
Evian szczyt G-8, czyli najbardziej rozwiniętych państw świata i
Rosji.
Obradom towarzyszyły demonstracje i zamieszki. W pobliskiej Genewie straty spowodowane przez antyglobalistów są szacowane na trzy miliony franków szwajcarskich (ok. 2 mln euro).
W deklaracji przywódcy opowiedzieli się za "w pełni suwerennym, stabilnym i demokratycznym Irakiem, żyjącym w pokoju ze swymi sąsiadami i podążającym drogą postępu".
"Mamy zaufanie w potencjał wzrostu naszych gospodarek" - zadeklarowali także przywódcy. "Wyzwania są poważne, ale istnieją warunki, żeby gospodarka znowu ruszyła do przodu".
Przywódcy nie pominęli milczeniem narastającego napięcia wokół nuklearnych aspiracji Korei Północnej i Iranu. Ostrzegli, że nie będą stali z boku, patrząc bezczynnie na rozwój ich militarnych programów atomowych. Jednak nie obyło się w tej sprawie bez sporów - Associated Press pisze, że Stany Zjednoczone naciskały na ostre słowa skierowane wobec Phenianu i Teheranu. AP pisze, że ostatecznie deklaracja odzwierciedla stanowisko Waszyngtonu w tej sprawie.
Taki tekst deklaracji nie przeszkodził prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi powiedzieć na koniec szczytu, że jego kraj będzie kontynuował współpracę z Iranem w dziedzinie atomistyki. USA są przeciwne tej współpracy. Putin zapowiedział jednak, że będzie naciskał na Teheran, aby zgodził się na poddanie kontroli Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).
Przywódcy Kanady, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Francji rozmawiali w Evian nad Jeziorem Genewskim od niedzieli.
W powszechnej opinii komentatorów szczyt miał doprowadzić do zasypania podziałów między USA a Europą powstałych przed wojną z Irakiem. Dotyczyło to szczególne prezydenta USA George'a W. Busha i gospodarza obrad Jacquesa Chiraca. W Evian próbowali zademonstrować obopólną zgodę, ściskając sobie ręce i pozując chętnie fotoreporterom.
Bush opuścił Evian już w poniedziałek i udał się na Bliski Wschód, aby rozmawiać o zakończeniu konfliktu izraelsko- palestyńskiego. Także brytyjski premier Tony Blair nie czekał na zakończenie szczytu i wyjechał z Evian wcześniej we wtorek.