Koniec strajków w niemieckiej służbie zdrowia
Trwający od trzech miesięcy strajk lekarzy,
najdłuższy w historii niemieckiej służby zdrowia, jest bliski
zakończenia.
Związek zawodowy lekarzy Marburger Bund oraz władze krajów związkowych zawarły w piątek w Berlinie porozumienie w sprawie układu zbiorowego dla 22 tys. lekarzy zatrudnionych w klinikach uniwersyteckich.
Szef Marburger Bund, Frank Ulrich Montgomery, zapowiedział, że akcje protestacyjne zostaną jak najszybciej przerwane. Podpisanie umowy nastąpi jednak dopiero po zaaprobowaniu wyników negocjacji przez strajkujących lekarzy w głosowaniu, które odbędzie się za około 10 dni.
W wywiadzie dla stacji telewizyjnej n-tv Montgomery powiedział, że podwyżki płac dla lekarzy wyniosą ok. 20 proc. Przyznał, że jego organizacji nie udało się zrealizować postulatu 30-procentowej podwyżki. Wynik negocjacji jest kompromisem - dodał.
Główny negocjator ze strony landów Hartmut Moellring poinformował, że młodzi lekarze rozpoczynający pracę w szpitalach w Niemczech zachodnich otrzymają podwyżkę w wysokości 509 euro, do 3600 euro miesięcznie. Po roku pracy ich wynagrodzenie wzrośnie do 3800 euro. W byłej NRD wynagrodzenia będą o 200 euro niższe. Za gotowość do pracy w niedzielę lekarze dostaną 25-procentowy dodatek. Przysługują im także trzy płatne dni na podnoszenie kwalifikacji. Porozumienie ma wejść w życie od lipca.
Koszt podwyżek dla lekarzy wyniesie 100 mln euro rocznie.
Jacek Lepiarz