ŚwiatKoniec sporu granicznego

Koniec sporu granicznego

(PAP)
Rosja przerwie budowę grobli łączącej jej wybrzeże w Cieśninie Kerczeńskiej z wyspą Tuzła, zaś Ukraina
wycofa z wyspy wojska pogranicza - to główne punkty porozumienia kończącego spór o wyspę Tuzła.

Koniec sporu granicznego
Źródło zdjęć: © PAP

W czasie rozmów rosyjski premier Michaił Kasjanow i ukraiński Wiktor Janukowycz nie byli jednak w stanie uzgodnić, do kogo należy wyspa. Rosjanie uważają ją za terytorium sporne, podczas gdy Ukraińcy za integralną część swojego kraju.

Teraz Rosjanie i Ukraińcy czekają na wyniki ekspertyz, która przesądzi, czy budowa grobli jest potrzebna czy nie.

Nie można wykluczyć, że budowa zostanie jednak ukończona, a granica rosyjsko-ukraińska, dotychczas - według Kijowa - przebiegająca na morzu, będzie przebiegać na lądzie na odbudowanej Mierzei Tuzła.

Kasjanow i Janukowycz wyznaczyli także okres 2-3 miesięcy na osiągnięcie pełnego porozumienia w sprawie podziału akwenu Cieśniny Kerczeńskiej i Morza Azowskiego. Kwestia ta łączona jest przez Moskwę z kwestią przynależności wyspy. Rozbieżność polega na tym, że Kijów proponuje, by granica przebiegała po lustrze wody, podczas, gdy Moskwa lansuje wariant "kaspijski" - rozgraniczenie dna przy uznaniu wód morskich za wspólne.

Spór o małą i zamieszkaną zaledwie przez kilkadziesiąt osób wyspę wiąże się z kwestią przepływu statków przez cieśninę. Z dwóch przesmyków - jednego oddzielającego Tuzłę od Ukrainy i drugiego od Rosji, jedynie ukraiński jest żeglowny.

Rosjanie skarżą się, że obecna sytuacja zmusza ich do płacenia Ukrainie opłat nawigacyjnych za przejście statków przez cieśninę. Gdyby Tuzła przypadła Rosji, żeglowna część cieśniny byłaby podzielona między oba kraje.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)