Koniec pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych
"Gazeta Prawna" informuje, że Ministerstwo
Budownictwa przygotowało założenia do nowej ustawy Prawo
budowlane. Przewidziano w nich między innymi uproszczenie procedur
związanych z budową domów jednorodzinnych.
Nie byłoby potrzebne pozwolenie na budowę, inwestor zgłaszałby jedynie zamiar budowy, załączając do zgłoszenia projekt budowlany i inne wymagane dokumenty.
Jeśli działka będzie objęta planem zagospodarowania przestrzennego, inwestor nie będzie musiał przechodzić całej procedury związanej z uzyskaniem pozwolenia na budowę, wystarczy tylko, że zgłosi budowę - powiedział dziennikowi minister budownictwa Andrzej Aumiller.
Starostwo będzie miało obowiązek sprawdzić w terminie dwóch tygodni, czy złożone przez inwestora dokumenty nie wymagają uzupełnień. Jeśli po tym czasie starostwo nie wniesie wniosku o dostarczenie dodatkowych dokumentów, to inwestor będzie mógł rozpocząć budowę - zapowiada minister.
Część ekspertów uważa, że taka liberalizacja przepisów może spowodować zmniejszenie bezpieczeństwa obiektów budowlanych.
Taka uproszczona procedura obowiązuje teraz przy tylko małych obiektach budowlanych (do 35 mkw.). Teraz problemy pojawiają się dopiero przy odbiorach takich obiektów, gdyż nadzór budowlany nie ma konieczności przyjmowania ich do użytkowania oraz nie przyjmuje zawiadomienia o zakończeniu robót budowlanych - mówi powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Sosnowcu Małgorzata Mazur.
Rozmówczyni gazety dodaje, że resort budownictwa będzie musiał rozwiązać tę kwestię, gdyż nie może być tak, że odbiór np. domów jednorodzinnych nie będzie w ogóle przeprowadzany.
O bezpieczeństwo obiektów budowlanych obawia się także członek Krajowej Rady Izby Architektów Andrzej Kaliszewski. Ministerstwo będzie musiało dokładnie określić, w jaki sposób ma być kontrolowana prawidłowość projektów budowlanych. Dzisiaj projekty domów jednorodzinnych wykonywane są często przez techników budowlanych i czasami zawierają błędy techniczne, z tego względu, jeżeli chcemy, aby budynki były bezpieczne, to projekty muszą być kontrolowane - mówi.
Teraz w przypadku prowadzenia budowy obiektu na zgłoszenie nie jest wymagana obecność kierownika budowy - podaje "Gazeta Prawna". (PAP)